İçel müzesinde bulunan bir grup amphora
A Group of amphore in İçel Museum
- Tez No: 82047
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET“İçel Müzesinde Bulunan Bir Grup Amphora”başlığı altında incelemeye çalıştığım yüksek lisans tez konumda amphoralara ilişkin bugüne kadar saptanabilmiş olan genel özellikleri derlemeye çalışarak amphora araştırmalarının ve gelişiminin tarihçesi, sınıflandırılmaları, amphora kullanımı, içerisinde taşınan maddeler, yalıtım, tıpalama, taşıma, kapasiteleri, doldurulup boşaltılmaları, mühürlenmeleri, üretim teknikleri ve atölyeler ile Anadolu'da tespiti yapılmış amphora üretim merkezleri gibi konular ana ve alt başlıklar altında incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmayı yaparken özellikle amphoralar üzerine araştırmalar yapan Dressel, D. Kuzmanov, A. Zemer, M. Callender, N. Lamboglia, E.L. Will, D.P.S. Peacocke, D.F. Williams, G.F. Bass, F.H. Van Doorninck, V. Grace, O. Alpözen, N. Günsenin ve E. Doğer gibi araştırmacıların yayınlarından faydalanılmıştır. İçel Müzesi'nde bulunan amphoralar sualtı kazısı veya normal kazı yolları ile gelmediği için tarihlendirme önerisinde bulunurken benzer örnekleri ile karşılaştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışmada İçel Arkeoloji Müzesi'nde bulunan 56 adet amphoraya katalog oluşturularak çizimleri yapılmış ve fotoğrafları eklenmiştir. İki adet pişmiş toprak kaide katalog sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT In my Master's thesis entitled“A Group of Amphorae in içel Museum”I have tried to present the history and the devolopment of the research on amphorae, their classification, use, the materials carried within, their isolation, plugging, capacities, transport, sealing as well as their manufacturing techniques and production under the light of newly discovered workshops in Anotolia. During my research I have made extensive use of major studies on amphorae by scholars such as Dressel, G. Kuzmanov, A. Zemer, M. Callender, N. Lamboglia, E.L. Will, D.P.S. Peacocke, D.F. Williams, G.F. Bass, F.H. Van Doorninck, V. Grace, O. Alpözen, N. Günsenin and E. Doğer. Due to the fact that the amphorae in içel museum have not been obtained through any normal underwater or land excavation, I have used the method of comparison when proposing views about their dating. I have presented the 56 amphorae in içel museum together with a complete catalogue. I have also added their drawings and photographs where appropriate. Two clay basen belonging to amphorae are also included in the catalogue.