Yardımcı üreme teknikleri ile tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan kadınlarda NK hücreleri üzerinde eksprese edilen ve soluble HLA-G molekül kantitasyonunun incelenmesi
Investigation of expressed and soluble HLA-G moleculer quantitation on NK cells in women with recurrent implantation failure by assisted reproductive techniques
  1. Tez No: 820470
  2. Yazar: SARE MERVE YILMAZ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı nedeni belirlenemeyen tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastaların mid-luteal dönemde alınan endometrial biyopsilerinde NK hücreleri üzerindeki HLA-G,CD49a,CD158,CD159a ekspresyonunu değerlendirerek implantasyon başarısını öngörmede kullanılabilirliğini araştırmaktır. Materyal Ve Metod: Çalışmamız Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde Mayıs 2023-Ağustos 2023 tarihlerinde IVF tedavisi olan ve gerekli kriterleri karşılayan 22 hasta çalışma grubu ve 16 konrol grubu ile yapılmıştır.Hastalara transferden önceki sikluslarının 2124.gününde kontrollü endometrial hasarlama yapılarak alınan endometrial örnek doku labaratuvarına transfer edilmiştir.Burada CD45+ hücre popülasyonu üzerinde lenfosit grubundan kapılama yapılarak ; NK hücreleri CD56 ifadelerine göre değerlendirilmiş, kapılanan NK hücre alt tipleri üzerinde HLA-G ifadesi değerlendirilmiştir. Endometrial NK hücrelerinin alt tiplerinde ayrıca öldürücü hücre immünglobulinbenzeri reseptörler CD158 ve CD159a ifadeleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: The aim of our study was to evaluate the expression of HLA-G, CD49a, CD158, CD159a on NK cells in endometrial biopsies taken in the mid-luteal period of patients with recurrent implantation failure of unknown origin, and to investigate its usability in predicting implantation success. Materıal And Methods: Our study was carried out with 22 patients who had IVF treatment and met the necessary criteria and control group of 16 in the IVF Clinic of Zeynep Kamil Women's and Child Health Education and Research Hospital between May 2023 and August 2023. Controlled endometrial damage was performed on the 21-24th day of the patients' cycles before transfer, and the endometrial sample was transferred to the tissue laboratory. By marking from the lymphocyte group on the CD45+ cell population; NK cells were evaluated for their CD56 expression, HLA-G expression was evaluated on the labeled NK cell subtypes. Expressions of the killer cell immunoglobulin-like receptors CD158 and CD159a were also analyzed in subtypes of endometrial NK cells.