Güneş kollektörleri için CuCoMnO seçici soğurucu katman hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of CuCoMnO selective absorbent layer for solar collectors
- Tez No: 820478
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları
- Bilim Dalı: Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında güneş kollektörleri için absorpsiyon verimini artırmak amacıyla üç farklı metal olan galvaniz, bakır ve alüminyum levhaların üzerine, ZnO nanoçubuk ve CuCoMnOx seçici soğurucu katman uygulaması yapılmıştır. ZnO nanoçubuğu ZnCl çözeltisiyle elde edilmiş olup ZnO ve CuCoMnOx katmanları sol-jel daldırma tekniğiyle metal levhalar üzerine kaplanmıştır. ZnO kaplaması tüm metal levhalarda 450 0C sıcaklıkta ve CuCoMnOx kaplaması 370 0C sıcaklıkta uygulanmıştır. Alüminyum 510 0C'de kül fırında tavlanmış olup, tavlama işleminde metalde ve kaplamada korozyon oluştuğu için bakır ve galvaniz levhalar tavlanmamıştır. ZnCl çözeltisi 2:1 molar oranda ve CuCoMn çözeltisi 3:1:3 molar oranda hazırlanmıştır. ZnO ve CuCoMnOx filmlerin yapısal, morfolojik ve optik özellikleri XRD, SEM, EDX ve Uv-Vis ölçümleriyle incelenmiştir. XRD ölçümlerine göre tavlanan örneklerde CuCoMnOx kristalleşmiş, tavlanmayan örneklerde ise bu kristalleşme gerçekleşmemiştir. Uv-Vis ölçümlerine göre üç metalde de ZnO nanoçubuk uygulaması reflektansı düşürerek absorpsiyon oranını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ZnO nanorod and CuCoMnOx selective absorber layer were applied on three different metals, galvanized, copper and aluminum sheets, in order to increase the absorption efficiency for solar collectors. ZnO nanorod was obtained with ZnCl solution and ZnO and CuCoMnOx layers were coated on metal sheets by sol gel dipping technique. ZnO coating was applied on all metal sheets at 450 0C and CuCoMnOx coating was applied at 370 0C. Aluminum is annealed in an ash furnace at 510 0C, and copper and galvanized sheets are not annealed because corrosion occurs on the metal and coating during the annealing process. The ZnCl solution was prepared in a 2:1 molar ratio and the CuCoMn solution in a 3:1:3 molar ratio. Structural, morphological and optical properties of ZnO and CuCoMnOx films were investigated by XRD, SEM, EDX and Uv-Vis measurements. According to XRD measurements, CuCoMnOx crystallized in the annealed samples, but this crystallization did not occur in the unannealed samples. According to Uv-Vis measurements, ZnO nanorod application in three metals decreased the reflectance and increased the absorption rate.