Çocuk onkoloji polikliniğine başvuran 6-16 yaş arası hastalar ile bakım verenlerinin uyku bozuklukları ve kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of sleep disorders in 6-16 years aged patients and quality of sleep in their caregivers that applying to pediatric oncology polyclinic
  1. Tez No: 820477
  2. Yazar: ESRA GÖZDE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÜÇLÜ PINARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser tanısı, kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedaviler kısa ve uzun dönemde uyku bozukluğuna neden olmaktadır. Pediatrik kanser hastalarında ve tedavisini tamamlayanlarda gündüz uyku hali, uykusuzluk, uykuya başlama süresinin uzaması ve kötü uyku kalitesi gibi uykuyla ilgili problemler sık görülür. Remisyona giren hastalar arasında en yaygın şikayet ise uyku bozukluklarıdır. Kanserli hastalara bakım verenlerde de bozulmuş uyku kalitesi ve uyku bozuklukları tek başına veya diğer semptomlara ek olarak ortaya çıkabilir. Yapacağımız bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen hastaların uyku bozuklukları ve bakım verenlerinin uyku kalitesi açısından araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Bilim Dalında lenfoma, solid tümörler, Langerhans hücreli histiyositoz, nörofibromatozis, lenfadenopati, hemanjiyom tanıları ile takipli olan ve 2 Ocak 2023- 25 Mayıs 2023 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran 6-16 yaş arası 210 hasta ile 210 bakım veren dahil edilmiştir. Araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ailelerden izin ve onamları alındıktan sonra hastalar Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği; bakım verenler için de Pittsburg Uyku Kalite İndeksi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların yaş ortalaması 11,2±3,4, ortancası 11,7 (1,5-16,0)'dir. Hastaların %49'u kız, %51'i erkek cinsiyettedir. Hastaların %13,8'ini KT/RT tedavisi devam edenler, %33,3'ünü KT/RT tedavisi tamamlananlar, %14,8'ini sadece cerrahi geçirenler, %38,1'ini hiç tedavi 117 almayanlar oluşturmaktadır. ÇUBÖ puan ortalaması 40,8±8,1'dir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cancer diagnosis, chemotherapy, radiotherapy and surgical treatments may cause sleep disorder in short and long term. Sleep-related problems such as daytime sleepiness, insomnia, prolonged sleep start time and poor sleep quality are common in pediatric cancer patients and those who have completed their treatment. The most common complaint among patients entering remission is sleep disorders. Impaired sleep quality and sleep disorders can also occur alone or in addition to other symptoms in those who care for patients with cancer. In this study, it was aimed to investigate the sleep disorders of the patients and sleep quality of their caregivers that followed by Gazi University Faculty of Medicine Department of Pediatric Oncology. Materials and Methods: 210 patients between the ages of 6-16 and 210 caregivers who were followed up with the diagnoses of lymphoma, solid tumors, Langerhans cell histyocytosis, neurofibromatosis, lymphadenopathy, hemangioma and who applied to our outpatient clinic between January 2, 2023 and May 25, 2023. After obtaining permissions and consents from families who agreed to participate in the research voluntarily, for patients, Sleep Disorder Scale for Children; for caregivers, Pittsburg Sleep Quality Index were applied. Results: The mean age of the children participating in the study was 11.2±3.4 and the median was 11.7 (1.5-16.0). 49% of the patients are girls and 51% are male. 13.8% of the patients are those who continue to treat CT/RT, 33.3% are those who have completed CT/RT treatment, 14.8% are those who have undergone surgery only, 38.1% are those who have never received treatment. The mean SDSC score 119 is 40.8±8.1 and the median is 40.0 (27.0-72.0). The average age of caregivers is 40.6±6.3; 66.2% is female and 33.8% is male; Pittsburgh Sleep Quality Index total score average is 5.02±3.56.