Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastaların mezoterapi uygulaması hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışları
The level of knowledge, attitudes and behaviors about mesotherapy application of patients applicing to the family health center
  1. Tez No: 820505
  2. Yazar: MAHMUT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Dermatoloji, Family Medicine, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Hastalıklar, insanoğlunun var olmasıyla birlikte sürekli değişim göstermektedir. Hastalıklarla mücadele etmek için geçmişten bu zamana kadar doğadan ve tecrübelerden faydalanarak çözüm aranması geleneksel tedavi yöntemlerinin gelişmesine yol açmıştır. Ülkemizde 2014 yılında GETAT yönetmeliği yayınlanmış, bu yönetmelikteki uygulamalardan biri de mezoterapidir. Mezoterapi, mesoderm kaynaklı organ patolojilerinin iyileşmesi için ilaçların bölgesel, küçük dozlarda, özel iğneler veya iğnesiz özel tekniklerle cilt içine verilmesi işlemidir. Mezoterapi günümüzde yaşlanma karşıtı tedavilerde, saç dökülmesi ve zayıflığı tedavisinde, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde, ağrı tedavilerinde kullanılabilmektedir. Çalışmamızda aile sağlığı merkezine kayıtlı 18 yaş ve üstü başvuran hastaların mezoterapi uygulaması hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Örneklem Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 380 hastadan oluşturdu. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan 5 bölüm ve son iki sorudan oluşan bir anket ile toplandı. İlk bölüm sosyodemografik özelliklerin yer aldığı 6 soru ve ifadeden oluşmaktadır. İkinci bölümde, literatürden faydalanılarak mezoterapinin uygulanabildiği hastalıklar sorgulanmıştır. Üçüncü bölümde GETAT yöntemleri ile ilgili fikir sahibi olup olmadıkları, yine literatürden faydalanılarak mezoterapi uygulamaları ile ilgili bilgi düzeyini gösteren 3'lü likert tarzında 10 ifade yöneltilmiştir. Dördüncü bölümde 5 adet davranış sorusu sorulmuştur. Beşinci bölümde ise 5'li likert tarzında 10 ifade yöneltilmiştir. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Verilerin normal dağılım analizi (Shapiro-Wilks,Kolmogorov-Smirnov testleri) yapıldı ve normal dağılım göstermedikleri saptandı. Bu nedenle analizler parametrik olmayan testler ile yapıldı. Kategorik değişkenler için sayı, yüzde; niceliksel değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma ve medyan testleri yapıldı. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Krusskal-Wallis testleri yapıldı. Araştırmacı tarafından hazırlanan ifadelere verilen doğru cevaplar 10 puan üzerinden hesaplandı ve her doğru ifade 1 puan olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diseases are constantly changing with the existence of human beings. Searching for solutions by utilizing nature and experience in order to combat diseases has led to the development of traditional treatment methods. GETAT regulation was published in our country in 2014, and one of the applications in this regulation is mesotherapy. Mesotherapy is the process of administering drugs locally, in small doses, into the skin with special needles or special techniques without needles for the healing of organ pathologies originating from the mesoderm. Mesotherapy can be used in anti-aging treatments, in the treatment of hair loss and weakness, in the treatment of regional slimming and cellulite, and in pain treatments. In our study, we aimed to evaluate about mesotherapy the level of knowledge, attitudes and behaviors of patients aged 18 and over who were registered to the family health center and applied to mesotherapy. Materials and Methods: The study is a single-center, cross-sectional and descriptive study. The sample consisted of 380 patients who applied to the Family Health Center. The data of the research were collected with a questionnaire consisting of 5 sections and the last two questions prepared by the researcher. The first part consists of 6 questions and statements about sociodemographic characteristics. In the second part, the diseases in which mesotherapy can be applied were questioned by making use of the literature. In the third part, 10 statements in the 3-point Likert style were asked, indicating whether they had an idea about the GETAT methods or not, and the level of knowledge about mesotherapy applications by using the literature. In the fourth part, 5 behavioral questions were asked. In the fifth part, 10 statements were asked in a 5-point Likert style. The data were analyzed with the SPSS 22.0 program. Normal distribution analysis of the data (Shapiro-Wilks, Kolmogorov-Smirnov tests) was performed and it was found that they did not show normal distribution. Therefore, the analyzes were made with non-parametric tests. For categorical variables, number, percentage; Minimum, maximum, mean, standard deviation and median tests were performed for quantitative variables. Mann-Whitney U tests were used to compare paired groups, and Krusskal-Wallis tests were used to compare more than two groups. Correct answers given to the statements prepared by the researcher were calculated over 10 points and each correct statement was evaluated as 1 point.