Bir vâiz ve davetçi olarak Tahir Büyükkörükçü
Tahir Büyükkörükçü as a preacher and inviter
  1. Tez No: 862480
  2. Yazar: EMİNE OĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın amacı, yirminci yüzyılda yaşamış din âlimlerinden biri olan Tahir Büyükkörükçü'nün vâizlik ve davetçi yönünü incelemektir. Çalışma, teorik olarak nitel bir araştırmadır. Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi'nin vâizliği ve davetçi özelliklerini tespit edebilmek için temel ve ara konular belirlenmiştir. Bu doğrultuda; hayatı, şahsiyeti, eserleri incelenmiştir. Verdiği vaazlarından istifade edilmiştir. Birçok makale, kitap, akademik tezlerden literatür araştırması yapılarak vâizlik yönü ve davetin özellikleri araştırılmış ve vâizlerde olması gereken vasıflara yer verilmiştir. Aynı zamanda çeşitli ses kayıtlarından, hakkında düzenlenen anma programlarından, belgesellerden elde edilen bilgilere ilaveten kendisini yakinen tanıyanların şehadetlerine de başvurulmuştur. Dolayısıyla hem literatür araştırması hem de yapılan görüşmelerle hayatı farklı açılardan incelenmiş, elde edilen veriler ışığında tespitler yapılmıştır. Tahir Büyükkörükçü'nün sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok ülkesinde yürüttüğü vâizlik ve davetçilik yönündeki başarısının temel sebepleri tespit edilmeye çalışılarak belli bir perspektifle sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın özellikle günümüz vâiz ve davetçilerine örnek teşkil edebileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the preaching and inviting aspects of Tahir Büyükkörükçü, one of the religious scholars who lived in the twentieth century. The study is theoretically a qualitative research. To determine Tahir Büyükkörükçü Hodja's preaching and inviting characteristics, basic and related topics were determined. In this context, his life, personality, and works have been examined, and benefit has been taken from his sermons. By conducting literature research from many articles, books, and academic theses, the aspect of preaching and the characteristics of the inviter have been researched and the qualities that should be present in preachers were highlighted through under the title of a conceptual framework. In addition to the information obtained from various voice recordings, commemoration programs organized about him, and documentaries, the testimonies of those who knew him closely were also consulted. Therefore, his life was examined from different perspectives through literature research and interviews, and determinations were made in the light of the data obtained. Striving to identify the underlying factors contributing to Tahir Büyükkörükçü's success as a preacher and inviter, not only within Türkiye but also across numerous countries globally, this study endeavours to provide a comprehensive perspective. We believe that this study can serve as an example contemporary preachers and inviters.