Doğu Antalya Turizm Gelişim Bölgesi'nde turistik ürün satıcıları ve turist tutumları
Touristic product sellers and tourist attitudes in Eastern Antalya Tourism Development Region
  1. Tez No: 820548
  2. Yazar: BAŞAK SAHARA CAN AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Havzası Coğrafyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Doğal ve kültürel coğrafi özellikleri ile ulusal ve uluslararası tanınırlığa sahip olan Antalya; her yıl dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca turist ağırlamaktadır. Bu çalışmada temel amaç; Doğu Antalya Turizm Gelişim Bölgesi'ndeki (Kundu, Belek, Side) turistik ürün satıcılarının turistlerle ilgili tutumlarının ve turistlerin turistik ürün satıcılarıyla ilgili tutumlarının belirlenmesidir. Bölgedeki turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi için hem turistik ürün satıcılarının hem de turistlerin beklentilerini karşılamak son derece önemlidir. Yapılacak olan çalışma sonrası elde edilecek veriler gelecekte hem ulusal hem de uluslararası boyutta turizm planlaması açısından son derece önemli olacaktır. Çalışma Kundu, Belek ve Side ilçesinde faaliyet gösteren turistik ürün satıcılarını ve bölgede bulunan turistleri kapsamaktadır. Yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tercih edilmiştir. Anketler turistik ürün satıcıları ve turistler için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Turistlere uygulanan anket İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere üç dilde tercüme edilmiştir. Anketten elde edilen veriler SPSS programı ile yüzde, frekans, T-Testi ve ANOVA gibi analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Turistik ürün satıcılarının turizm ve turist ile ilgili tutumunun belirlenebilmesi için 23 sorudan oluşan ve 5'li Likert Ölçeği kullanılarak hazırlanan anket 2022 yılı Haziran-Ekim aylarında görüşmeyi kabul eden 364 kişiye uygulanmıştır. Turistin turistik ürün satıcıları ile ilgili tutumunun belirlenmesi için 24 sorudan oluşan ve 5'li Likert Ölçeği kullanılarak hazırlanan anket ise yine aynı şekilde 2022 yılı Haziran-Ekim aylarında görüşmeyi kabul eden 305 kişiye uygulanmıştır. Antalya'da turistik ürün satıcılarının turistleri cana yakın gördüğü, turistlerin milliyetine bakmaksızın herkese saygı duyduğu ve iletişiminin iyi olduğu görülmüştür. Araştırma sahasındaki turistik ürün satıcıları aynı zamanda turistlerin yerel ekonomiyi canlandırdığını da düşünmektedir. Bununla birlikte turistlerin bölgede hayat pahalılığına sebep olduğu ve sosyal hayat standartlarını yükselttiği de yapılan araştırma sonucu elde edilen bulgular arasındadır. Doğu Antalya Turizm Gelişim Bölgesini ziyaret eden turistlerin ise bölgedeki turistik ürün satıcılarını arkadaşça gördüğü, bölgedeki hizmet kalitesinden memnun olduğu ve araştırma sahasını güvenli bulduğu görülmektedir. Turistik ürün satıcılarının orijinal ürün satıp satmadığı konusundaki kararsızlığı ise elde edilen bulgular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Antalya, with its natural and cultural geographic features and national and international recognition, welcomes millions of tourists from many countries around the world every year. The main objective of this study is to determine the attitudes of tourist product vendors in the Eastern Antalya Tourism Development Region (Kundu, Belek, Side) towards tourists and the attitudes of tourists towards the local vendors. Meeting the expectations of both the local vendors and tourists is crucial for the development of tourism activities in the region. The data obtained from the study will be extremely important for future tourism planning both nationally and internationally. The study covers tourist product vendors operating in Kundu, Belek, and Side districts, as well as tourists in the region. In the conducted study, a quantitative research method, namely survey, was used as the data collection tool. Separate surveys were prepared for merchants and tourists. The survey applied to tourists was translated into three languages, namely English, German, and Russian. The data obtained from the survey were analyzed using analysis methods such as percentage, frequency, T-Test, and ANOVA with the SPSS program. To determine the attitude of merchants towards tourism and tourists, a survey consisting of 39 items and prepared using a five-point Likert Scale was applied to 364 people who agreed to participate in the study between June-October 2022. Similarly, to determine the attitude of tourists towards merchants, a survey consisting of 35 items and prepared using a five-point Likert Scale was applied to 305 people who agreed to participate in the study between June-October 2022. It has been observed that in Antalya, the merchants are friendly towards tourists and show respect to everyone regardless of their nationality, and communication between them is good. The local merchants also believe that tourists contribute to the revitalization of the local economy. However, research has shown that tourists also contribute to the high cost of living in the region and increase social standards. Tourists who visit Antalya perceive the local merchants as friendly, are satisfied with the quality of service in Antalya, and find the research area safe. The uncertainty of whether the local merchants in the region sell original products or not is also among the findings.