Yerel yönetimlerde sosyal yardımlara yönelik bir alan araştırması: Siirt ili örneği
A field research on social aid in local governments: The case of Siirt
  1. Tez No: 820556
  2. Yazar: BENGİN GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yerleşim birimlerinde yerel halkın temel nitelikli ihtiyaçlarını gideren yerel yönetimler, halka önemli kamusal hizmetler sunmaktadır. Sunulan hizmetlerin en önemlisi olarak da sosyal yardımlar gelmektedir. Belediyelerin sosyal yardımlarını konu alan bu çalışmayla yoksullukla ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Yoksullukla ilgili genel bilgilere yer verildikten sonra yerel yönetimlere ve onların yapmış oldukları sosyal yardımlara ilişkin bilgilere yer verilmektedir. Siirt'te yürütülen bu çalışma ile yerel yönetimlerin sosyal yardım sürecindeki çalışmaları incelenmiştir. Araştırmada görüşülen kişilerden toplanan veriler ve Siirt örneğinde yürütülen çalışmalarla yerel yönetimlerin bu alandaki çalışmaları yapılan nitel çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Local governments, which meet the basic needs of the local people in the settlements, provide important public services to the people. Social assistance is the most important of the services offered. In this study, which is about the social assistance of municipalities, the conceptual and theoretical framework related to poverty is included. After giving general information about poverty, information about local governments and their social assistance is given. With this study carried out in Siirt, the work of local governments in the social aid process was examined. The data collected from the people interviewed in the research and the studies carried out in the Siirt sample and the studies of local governments in this area have been revealed by the qualitative study.