Meme kanseri tanısı almış hastalarda 18FDG PET-BT görüntülemesindeki suvmaks değer ölçümleri ile klinikopatolojik ve prognostik faktörlerin ilişkisi
- Tez No: 820599
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KUTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Meme kanserinde evrelemede PET/BT kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu çalışma ile primer kitle ve aksilladaki PET/BT SUVmaks değeri ile klinikopatolojik ve prognostik verilerin ilişkisine bakılması amaçlanmıştır. Bu sayede PET/BT SUVmaks değeri ile hastanın final patolojisi ve prognostik faktörler tahmin edebilir ve cerrahi tedavide buna bağlı modifikasyonlar yapılabilir. Neoadjuvan tedavi alan hastalarda ise tedavi yanıtı öngörülebilir ve değerlendirilebilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2020-12/918 numaralı etik kurul onayı ile (Ek-2) Genel Cerrahi Kliniğinde 2018-2020 tarihleri arasında, trucut biyopsi veya eksizyonel/insizyonel biyopsi ile meme kanseri tanısı almış, uzak metastazı olmayan, tarama amaçlı 18FDG PET-BT çekilen 18 – 85 yaş arası hastalar çalışmaya alınmıştır. Operasyon öncesi aksiler tutulumu olan ve neoadjuvan kemoterapi planlanan ve sonrasında operasyona alınan hastalar ayrı grup olarak çalışmaya dahil edildi. Neoadjuvan hasta grubunda hem neoadjuvan tedavi öncesinde bazal 18FDG PET-BT hem de operasyon öncesinde 18FDG PET-BT çekimi yapılmış olma şartı aranmıştır. Aksilla tutulumu için SUVmaks cut-off değeri 2 olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızda doğrudan cerrahi tedavi uygulanan grupta 175, neoadjuvan tedavi sonrasında cerrahi uygulanan hasta grubunta ise 50 hasta bulunmaktadır. Çalışmadan elde edilen verilerin özetlenmesinde tanımlayıcı istatistikler sürekli (sayısal) değişkenler için dağılıma bağlı olarak ortalama ± standart sapma veya medyan, minimum ve maksimum olarak tablo halinde verildi. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde değişkenlerin normal dağılım göstermediği durumlarda Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanıldı. İstatistiksel analizler Jamovi (Version 2.2.5.0) ve JASP (Version 0.16.1) programları ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 (p-value) olarak dikkate alındı. Bulgular: Doğrudan cerrahi uygulanan grupta PET/BT primer tümör SUVmaks değeri ile ER ve PR negatifliği anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: The use of PET/CT in breast cancer staging is increasing. The aim of this study was to correlate PET/CT SUVmax in the primary mass and axilla with clinicopathologic and prognostic data. In this way, the final pathology and prognostic factors of the patient can be predicted with PET/CT SUVmax values and modifications in surgical treatment can be made accordingly. In patients receiving neoadjuvant treatment, treatment response can be predicted and evaluated. Materials and Methods: Between 2018 and 2020, patients aged 18 to 85 years who were diagnosed with breast cancer by trucut biopsy or excisional/incisional biopsy, had no distant metastasis, and underwent 18FDG PET-CT for screening purposes were included in our study conducted in the General Surgery Clinic of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital with the approval of the ethics committee numbered 2020-12/918 (Annex-2) Patients with preoperative axillary involvement who were scheduled for neoadjuvant chemotherapy and then operated on were included in the study as a separate group. In the neoadjuvant patient group, both baseline 18FDG PET-CT before neoadjuvant treatment and preoperative 18FDG PET-CT were required. SUVmax cut-off value for axilla involvement was accepted as 2. In summarizing the data obtained from the study, descriptive statistics were tabulated as mean ± standard deviation or median, minimum, and maximum depending on the distribution for continuous (numerical) variables. Spearman's Rho correlation coefficient was used to examine the relationships between numerical variables when the variables did not show a normal distribution. Statistical analyses were performed using Jamovi (Version 2.2.5.0) and JASP (Version 0.16.1) programs and the significance level was considered 0.05 (p-value) in statistical analyses.