Akciğer kanserli hastalarda proteinüri prevalansı
Prevalence of proteinuria in patients with lung cancer
- Tez No: 820623
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN ERBAYCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Akciğer kanseri ve diğer solid tümörleri olan bazı olgularda gelişen glomerüler hasara bağlı proteinüri oluşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; primer akciğer kanserli hastalarda proteinüri prevalansı ve proteinüri prevalansı ile yaş, cinsiyet, hastalığın histopatolojik tipi ve yaygınlığı arasındaki ilişkiyi araştımaktır. Çalışmaya primer akciğer kanserli 14'ü kadın, 61'i erkek toplam 75 olgu alındı. Kontrol grubunda; üst solunum yolu infeksiyonu, akut ve kronik bronşit, pnömoni veya bronşektazili 37 olgu yer aldı. İdrarda protein varlığı albümin için pozitif kalitatif dipstick testi kullanılarak araştırıldı. Akciğer kanserli 75 olgunun 24'ünde (%32), kontrol grubunda 37 olgunun üçünde (%8.1) proteinüri saptandı. İki grup arasında proteinüri prevalansında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Akciğer kanserli grupta histopatolojik tip, evre, yaş ve cinsiyet ile proteinüri prevalansı arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, primer akciğer kanserli olgularda idrarda protein ekskresyonu artmış olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Proteinuria can occur related with glomerulary injury that is seen in some cases with lung cancer and other solid tumour. The aim of the study is to determine the prevalence of proteinuria and the relation between prevalence of proteinuria and age, gender, histopathological type and stage in patients with primary lung can- cer. Totally 75 cases - 14 women and 61 men - having primary lung cancer included to study. In control gro- up; there were 37 cases of upper airway infection, acute and chronic bronchitis, pneumonia or bronchiecta- sis. The existence of protein in urine is searched using positive qualitative dipstick test. Proteinuria was found in 24 (32%) of 75 cases with lung cancer and 3 (8.1%) of 37 cases in control group. There was statistically a significant difference for the prevalence of proteinuria between two groups. In lung cancer group, there was not any significant relation between the prevalence of proteinuria and histopathological type, stage, age and gender. In conclusion; the exsecretion of protein in urine was found to be increased in primary lung cancer.