The letters of manuel ii palaiologos (1350-1425)
II. Manuil palaeologus'un mektupları (1350-1425)
- Tez No: 820624
- Danışmanlar: DR. RUTH MACRIDES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, en ünlü Geç Bizans imparatorlarından biri ve çağının önemli bir edebi kişiliği olan II. Manuil Paleologus'un (1350-1425) mektup koleksiyonuna ilişkin bir çalışmadır. Bizans entelektüellerine ait birçok mektup koleksiyonu hayatta kalmış olsa da, Manuil'in mektupları, arkasında mektup koleksiyonu bırakan iki imparatorun kendisi ve II. Theodore Laskaris olması nedeniyle öne çıkmaktadır. İmparator Manuil'in hayatı boyunca derlediği mektup koleksiyonu, çeşitli el yazmalarında varlığını sürdürmüş ve 1893 yılında Emiler Legrand tarafından ilk kez yayınlanmıştır. Eleştirel basımı ve beraberindeki çevirileri, G. T. Dennis tarafından 1977 yılında yayınlanmıştır. Bu tez, Manuil'in mektuplarının ilk derli toplu çalışması olup, bu mektupları hem edebi hem de tarihsel perspektiften analiz etmeyi amaçlamaktadır. Manuil'in mektupları edebi ürünler olarak analiz edilecek ve imparatorun iletişim ağları, mektupların işlevselliği, dili ve baskın metafor ve temaları gözden geçirilecektir. Son olarak, tez, mektupların edebi olarak yorumlanması suretiyle Manuil'in fikirlerine, duygularına ve dünya görüşüne bir bakış elde etmeye çalışarak bir portresini oluşturmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract This dissertation is a study of the letter collection of Manuel II Palaiologos (1350-1425), who was one of the most notable emperors of Late Byzantium and a significant literary figure of his era. Although many letter collections belonging to Byzantine intellectuals have survived, Manuel's letters since he and Theodore II Laskaris are the only two emperors to have left behind a letter collection. Manuel's letter collection, which had been compiled during the emperor's lifetime, survives in several manuscripts and was first published by Emile Legrand in 1893. The critical edition and the accompanying translations were published by G. T. Dennis in 1977. This dissertation is the first compact study of Manuel's letters and aims at analysing the letters from both a literary and historical perspective. It will analyse Manuel's letters as literary products and will look into questions of the emperor's network, the performance of his letters, his language and his prominent metaphors and themes. Finally, through a literary reading of the letters, the dissertation shall try to create a portrait of Manuel as an individual and as an emperor, trying to get a glimpse into his ideas, feelings and world view.