Koroner arter hastalarında yüksek yoğunluklu aralıklı eğitim ile orta yoğunluklu sürekli eğitimin kalp hızı toparlanması , fonksiyonel kapasite , yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of high-intensity interval training and medium-intensity continuous training on heart rate recovery, functional capacity, fatigue and quality of life in coronary artery patients
  1. Tez No: 820625
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMA YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH), ülkemizde ve dünyada önde gelen mortalite nedenlerinden biridir. KAH tedavisinde önemli yaklaşımlardan biri de egzersiz eğitimidir. Literatürde egzersiz eğitimlerinden; orta yoğunluklu eğitimin (OYE), yüksek yoğunluklu aralıklı eğitime (YYAE) üstün olduğunu bildiren çalışmalar bulunmasına rağmen, KAH tedavisinde özellikler Kalp Hızı Toparlanması (KHT) üzerine hangi protokolün daha etkin olduğuna dair bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı KAH'lılarda sık uygulanan egzersiz eğitimlerinden OYE ve YYAE'nin KHT, fonksiyonel kapasite, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) polikliniğine kardiyak rehabilitasyon amaçlı yönlendirilen ve kardiyoloji hekimi tarafından (M.D.) KAH tanısı doğrulanan 78 katılımcı ile çalışmaya başlandı. Basit randomizasyon yöntemi ile OYE ve YYAE olarak iki gruba randomize edildi. Çalışmayı tamamlayamayan 6 hasta drop out olduğu için 72 katılımcı ile çalışma tamamlandı. OYE grubunda yer alan hastalara, ısınma ve soğuma periyotları arasında maksimum (maks.) Watt'ın % 50-70'i ile 20-30 dakika bisiklet ergometresi ile eğitim uygulandı. YYAE'de yer alan hastalara ısınma ve soğuma periyotları arasında, 4 dakika maks. Watt'ın % 85-100'ü yüklenme takiben maks. Watt'ın % 50-70'inde 3 dakikalık aktif toparlanma periyotlarından oluşan, toplam 4 döngü bisiklet ergometresi ile eğitim uygulandı. Tüm gruplara haftada 3 gün süre ile toplam 24-30 (8-10 hafta) seans egzersiz uygulanması planlandı. Çalışmaya alınan tüm hastalar 30 seansı tamamladı. Tüm katılımcılar egzersiz eğitim öncesi ve sonrası egzersiz tolerans testi (ETT) ile değerlendirilmiş olup; tahmini maksimum oksijen tüketimi (VO2 maks), maksimum watt, maksimum kalp hızı, maksimum sistolik/ diyastolik kan basıncı, istirahat kalp hızı ve KHT 1. dakika (KHT-1) ve 2. dakika (KHT-2) nabız parametreleri ölçüldü. Ek olarak hastaların egzersiz eğitimi öncesi ve sonrası yaşam kaliteleri Short Form-36 (SF-36) ve algıladıkları yorgunluk şiddetleri Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile değerlendirildi. Bulgular: Egzersiz eğitim öncesi gruplararası sosyodemografik veriler ve klinik parametreler açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary artery disease (CAD) is one of the leading causes of mortality in both our country and worldwide. One of the important approaches in the treatment of CAD is exercise training. Although studies in the literature indicate that moderate-intensity continuous training (MCT) is superior to high-intensity interval training (HIIT), there is no consensus on which protocol is more effective specifically for CAD treatment. The aim of this study is to evaluate the effects of commonly applied exercise training methods, MCT and HIIT, on cardiac health, functional capacity, fatigue, and quality of life in individuals with CAD. Methods: The study was started with 78 participants who were referred to Kutahya Health Sciences University (KHSU) Physical Medicine and Rehabilitation polyclinic for cardiac rehabilitation and whose CAD diagnosis was confirmed by a cardiologist (M.D.). Six patients dropped out before completing the study. Consequently, 72 participants were randomized into two groups using simple randomization: MCT and HIIT. Participants in the MCT group underwent exercise on a cycle ergometer at 50-70% of maximum watt for 20-30 minutes, including warm-up and cool-down periods. Participants in the HIIT group performed training on a cycle ergometer consisting of 4 cycles, with each cycle involving 4 minutes at 85-100% of maximum watt followed by 3 minutes of active recovery at 50- 70% of maximum watt, including warm-up and cool-down periods. Both group were planned to apply a total of 24-30 (8-10 weeks) exercise sessions for 3 days a week. All patients included in the study completed 30 sessions.All participants were assessed using an exercise tolerance test (ETT) both before and after the exercise training. The following parameters were measured: estimated maximum oxygen consumption (VO2 max), maximum watt, maximum heart rate, maximum systolic/diastolic blood pressure, resting heart rate, and heart rate recovery at 1 minute (HRR-1) and 2 minutes (HRR-2). Additionally, participants' quality of life was assessed before and after the exercise training using the Short Form-36 (SF-36), and perceived fatigue severity was measured using the Fatigue Severity Scale (FSS). Results: There was no significant difference in sociodemographic data and clinical parameters between the groups before the exercise training (p>0.05).