المؤثرات الإسلامية في أدب لسان الدين بن الخطيب
Lisannüddîn İbnu'l-Hatîb edebiyatında İslamî etkiler
- Tez No: 820626
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD ELHASAN ALİ ELEMEEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Omdurman Islamic University (OIU)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu kitap İbnü'l-Hatib'in geniş divanına ek olarak, otuzdan fazla kitabındaki tüm metinlerinden bahseder. Kitap İbnu'l-Hatîb Edebiyatında'ki islami etkileri ortaya çıkarmak için yazılmıştır. Kitap üç bölümden oluşur. İlk bölüm, İbnü'l-Hatib'in hayatına ve doğrudan veya dolaylı göndermeleriyle tarihsel çerçeveden başlayarak İslami etkilerini oluşturan çerçevelere bir giriş oldu. İkinci bölüm: entelektüel fikir ayrılığı ve dönüşümü ile alakalı üç bölüme ayrıldı. Üçüncü bölüm, duygusal etkilerin farkındalığı ve ortaya çıkarılışı ile ilgili üç farklı bölümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This book mentions all the texts of Ibn al-Khatib in his more than thirty books, in addition to his extensive divan. The book was written to reveal the Islamic influences in Ibnu'l-Hatîb Literature. The book consists of three parts. The first part was an introduction to the life of Ibn al-Khatib and the frameworks that constitute his Islamic influences, starting from the historical framework with its direct or indirect references. The second part: divided into three parts dealing with intellectual disagreement and transformation. The third part consists of three different sections about awareness and revealing of emotional effects.