Ortaokul öğrencilerinde çevrimiçi oyun bağımlılığı ile okula bağlanma arasındaki ilişkide akademik ertelemenin aracı rolü
The mediation role of academic procrastination in the relationship between online game addiction and school attachment in middle school students
  1. Tez No: 820633
  2. Yazar: OKAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinde çevrimiçi oyun bağımlılığı ile okula bağlanma arasındaki ilişkide akademik ertelemenin aracı rolünü incelemektir. Araştırma modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim döneminde Şanlıurfa'da öğrenim gören ve 10-16 yaş aralığında yaş ortalaması 12,26 (Ss= 1,16) olan 273 kız 351 erkek toplam 624 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu, Çocuk ve Ergenler İçin Okula Bağlanma Ölçeği ve Akademik Erteleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde Pearson Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Gruplar için t-Testi ve aracılık analizinde ise Sıradan En Küçük Kareler Regresyon yaklaşımına dayalı PROCESS makrosu ile Bootstrap yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, çevrimiçi oyun bağımlılığı ile okula bağlanma toplam puanı, arkadaşa, öğretmene ve okula bağlanma alt boyutları arasında negatif yönlü; akademik erteleme ile ise aralarında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Akademik erteleme ile okula bağlanma toplam puanı, arkadaşa, öğretmene ve okula bağlanma alt boyutları arasında da negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca akademik ertelemenin çevrimiçi oyun bağımlılığı ile okula bağlanma arasında aracı rolünün olduğu görülmüştür. Cinsiyete göre ise çevrimiçi oyun bağımlılığı açısından kızlar ve erkekler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Cinsiyete göre akademik ertelemenin ise anlamlı bir biçimde farklılaştığı, erkeklerin daha fazla akademik ertelemeye başvurduğu tespit edilmiştir. Okula bağlanma toplam puanı, arkadaşa ve öğretmene bağlanma alt boyutları da cinsiyete göre anlamlı farklılaşmamaktadır. Okula bağlanma alt boyutunda ise cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur; buna göre kızların okula daha fazla bağlandıkları belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları ilgili alan yazın ışığında tartışılmış ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of academic procrastination in the relationship between online game addiction and school attachment in secondary school students. The research model is the relational screening model. The study group of the research consists of 273 girls and 351 boys, totally 624 secondary school students studying in Şanlıurfa in the 2021-2022 academic year, with an average age of 12.26 (Sd = 1.16) between the ages of 10-16. Personal Information Form, Game Addiction Scale-Short Form for Adolescents, School Attachment Scale for Children and Adolescents, and Academic Procrastination Scale were used as data collection tools. Pearson Correlation Coefficient, t-Test for Independent Groups were used in the analysis of the data of the research, and the PROCESS macro and Bootstrap method based on Ordinary Least Squares Regression approach were used in the mediation analysis. According to the findings obtained from the study, there was a negative correlation between online game addiction and school attachment total score, friend, teacher and school attachment sub-dimensions; A positive and significant relationship was found between academic procrastination and academic procrastination. There was also a negative significant relationship between academic procrastination and the total score of school attachment, and the sub-dimensions of attachment to friends, teachers and school. In addition, academic procrastination has been found to have a mediating role between online game addiction and school attachment. According to gender, there was no significant difference between girls and boys in terms of online game addiction. It was observed that academic procrastination differed significantly according to gender, and males applied more academic procrastination. The total score of attachment to school and sub-dimensions of attachment to friends and teachers do not differ significantly according to gender. In the sub-dimension of school attachment, a significant difference was found between the groups in terms of gender; Accordingly, it was determined that girls were more attached to school. The findings of the study were discussed in the light of the relevant literature and various suggestions were presented to the researchers.