GAP çerçevesinde Diyarbakır'ın çevre sorunları
The Problems of environment of Diyarbakır within the South Eastern Anatolia Project
  1. Tez No: 82063
  2. Yazar: FIRAT KIYAS BİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET“GAP çerçevesinde Diyarbakır'ın çevre sorunları”konulu yüksek lisans çalışması Ankara ve Diyarbakır'da gerçekleştirilmiştir. Bu tez ile kentin GAP'tan dolayı karşı karşıya kaldığı çevresel etkilerin neler olduğu bunların insanların ve diğer canlıların yaşamına ne ölçüde yansıdığı araştırılmıştır. Araştırma; kaynak, alan taraması ve literatür tarama yöntemiyle yapılmıştır. Çalışma evreni Diyarbakır il sınırlandır. GAP' in ilde ki çevresel etkileri doğrudan ve dolaylı olarak ortaya çıkmaktadır doğrudan etkilerinin su, toprak ve katı atık üzerinde yoğunlaşarak kirlilikler oluşturmaya başladığı görülmektedir. Su ve toprak düzeninde değişikliklerin oluşmaya başladığı.ürün deseninde ve iklimde de aynı değişikliklerin devam ettiği belirginleşmiştir.Bazı endemik bitki ve hayvan türleri ortadan kalkarken yeni türlerinde oluştuğu ve ortaya çıktığı gözlenmiştir. Projenin dolaylı çevresel etkilerinden kaynaklanan sanayi,traflk ve gürültü kirliliğinin şimdilik tolere edilir boyutlarda olduğu saptanmıştır. GAP çevresel etkilerinin su döngüsüne yansıması sonucu kentteki su rezervlerinde ciddi kirlilikler baş göstermiş bu nedenle devreden çıkarılmıştır. Doğal göl bulunmayan ilde bugün göl rezervuarlan 7924 Ha'ya ulaşmıştır. Kent ve kent insanı üzerinde çevresel etkilerinin yansımaları oluşmuştur. Kentsel dokunun tahrip olduğu, varolan sosyal ve kültürel gecikmenin giderilmediği ve derinleştiği ortaya çıkmıştır. Okullaşma oranının düşüklüğü, çevresel etkilerin yeterince anlaşılmamasına neden olmuştur. Bununla birlikte kent merkezinde eğitim oranına bağlı olarak çevresel duyarlılıklarda artışların görüldüğü ve bu alanda özel ve yarı resmi çevresel örgütlerin ortaya çıktığı bulgular arasında yer almıştır. 105
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which concerns the problem of environment of Diyarbakır within the South Eastern Anatolia Project (GAP), took place in ankara as well as in Diyarbakır. With this study what sort of environmental effects Diyabakir was facing and their influence on the people and the other leaving creatures in the region was done atthree steps: researching the literature, field and source work. the field was not only restricted to the city of Diyarbakır but also includes the surrounded suburbs, town and villiages. The environmental effects of GAP in Diyarbakır came out in two ways; direct and indirect effects. The direct effect were pollution which effected the water, the soil and the solid left over. The effects on water and soil have also effected the climate and the production type, desing and style: Besides disappearance of some of the plant and animal species, some new species were observed. The indirect effects were appeared pollution in industry; with noise in traffic and social life, although these are at a omissable rate at this stage. Due to the result of the reflection of the environmental effects of the GAP on water circle caused serious problems reservoirs in the city and thus they have been closed. Before the GAP, there were no natural lakes in the region but nowadays it has been observed that the number of the lakes reached to 7924 Ha. Ther been reflection of the effects on the city and the locals. Historical and urban structure of the city has been damaged on an important rate and the delay at the social and cultural development became much depeer. The low education has been reason for nat enough understanding of the environmental problem. However, in the city depending on the education level of the area interest and sensitivity on the environmental effects has been observed and some semi-official or private organisations which care about the environmentwas noticed. 106