Yeni sağ'ın Amerikasında siyahi kadınların Covid-19 sınavı: Kesişimsellik teorisi bağlamında bir inceleme
The Covid-19 exam of black women in the america of the new right: A review in the context of intersectionality theory
- Tez No: 820640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Neoliberalizm ideolojisi Freiburg, Viyana ve Chicago Üniversitesi olmak üzere birbiriyle bağlantılı üç ekol tarafından geliştirilmiştir. Üç neoliberal okulun ilk ve sonraki kuşak temsilcileri, danışmanlık veya aktif görev almak yoluyla yeni sağ politikalarının belirlenmesinde rol almıştır. Yeni sağ tarafından uygulanan neoliberal programlar emek sınıfını zayıflatmış, kamu hizmetlerini özelleştirmiş, her türlü alanın ekonomikleştiği saf piyasacı anlayış yerleşmiştir. Yeni Sağ ekonomik politikalarına meşruiyet sağlamak için yeni muhafazakarlık tezlerini kullanmış, gelenek, hiyerarşi, otorite ve devlet gücünün ön planda olduğu politikaları uygulamıştır. Kesişimsellik teorisi ise bir sosyolojik grubun veya bireyin deneyimledikleri adaletsizliklere ilişkin tekli düzlemde yapılan analizlerin yetersizliği üzerinedir. Kesişimsellik, çoklu boyuttan gelen baskıların eşitsizlikleri ürettiğini ve yapılan analizlerin tüm düzlemler dikkate alınarak yapılması gerektiğini savunur. Covid-19 pandemisi bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıksa da ekonomik, sosyolojik farklı alanlarda etkisi bulunan bir krizdir. Yeni sağ politikaları dolayısıyla ekonomik durumları bozulan, kamu desteklerini kaybeden, sağlık gibi temel hizmetleri erişimi azalan kesimler pandemiye hazırlıksız ve zayıf yakalanmıştır. Covid-19 pandemisinden, kesişimsel konumda bulunan, yeni sağ politikalarının zayıflattığı birey ve topluluklar daha fazla etkilenmiştir. Çalışmada siyah Amerikalı kadınların Covid-19 pandemisinde kesişimsel konumları sebebiyle deneyimledikleri adaletsizliklerin neler olduğunu tespit etmek ve durumlarını ağırlaştıran faktörleri belirlemek için 16 Twitter hesabının paylaşımları karma analiz yöntemiyle incelenmiştir. Polis şiddeti sorunu, çocuk bakım hizmetlerine, ücretli izine ve işsizlik sigortalarına erişim problemleri, sağlık hizmetlerindeki ayrımcılık ve adaletsizlik, cinsiyet eşitsizliği, şiddet ve taciz siyah Amerikalı kadınların pandemi koşullarını ağırlaştıran kesişimsel problemler olarak bulgulara yansımıştır.
Özet (Çeviri)
Neoliberalism was developed by three interrelated schools, namely Freiburg, Vienna and Chicago. Representatives of three neoliberal schools have been involved in shaping the policies of New Right. The neoliberal programs implemented by New Right have weakened working class, privatized public services, and established market approach in which all areas are economized. New Right used neo-conservatism to provide legitimacy to its economic policies and implemented policies that prioritized tradition, hierarchy, authority and state power. Intersectionality theory, focuses on inadequacy of single-plane analyses of the injustices experienced by a sociological group or individual. Intersectionality argues that pressures from multiple dimensions produce inequalities and that analyses should take into account all planes. Although Covid-19 pandemic emerged as a public health problem, it is a crisis that has an impact on economic and sociological areas. Those whose economic situation has deteriorated due to New Right policies, who have lost public sector and whose access to basic services such as health has decreased, have been caught unprepared and weakened by the pandemic. Individuals and communities in intersectional positions and weakened by new right policies, have been more affected by Covid-19 pandemic. In this study, posts of 16 Twitter accounts were analyzed using a mixed analysis method to identify the injustices experienced by black American women due to their intersectional position in Covid-19 pandemic. Police violence, problems of access to childcare services and paid leave, discrimination in health services, gender inequality, violence and harassment were reflected in the findings as intersectional problems that aggravated pandemic.