9-24 aylık bebeğe sahip annelerin bebek besleme tutumları ile bebeklerinin beslenme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of baby feeding attitudes of mothers with 9-24 months old babies and babies' nutritional status
  1. Tez No: 820658
  2. Yazar: BEYZA BAYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERTAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 9-24 aylık bebeklerin beslenme durumlarının ve annelerinin bu süreçteki tutumlarının değerlendirilmesi, bebeklerin beslenme durumları ile annelerinin bu dönemdeki tutumları arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma, Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı sağlıklı bebek izlemi yapılan 9-24 aylık bebekler ve anneleri (n=141) üzerinde yürütülmüştür. Veriler; aile ile ilgili sorular, bebekle ilgili sorular, bebek beslenmesiyle ilgili sorular, Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği ve besin tüketim kaydından oluşan anket formuyla toplanmıştır. Elde edilen veriler Beslenme Bilgi Sistemi (BeBiS) 7 ve SPSS Version 26.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen annelerin (n=141) yaş ortalaması 31.94.59 yıl, bebeklerin yaş ortalaması 15.65.33 aydır. Bebeklerin %89.4'ünün vücut ağırlığı, %85.1'inin boy uzunluğu ve baş çevresi normal aralıktadır. Çalışmaya dahil edilen tüm bebeklerin bir günlük enerji alım ortalaması 911.6±210.68 kkal'dir. Bebeklerde enerjinin karbonhidrattan gelen yüzdesi 41.4±7.51, yağdan gelen yüzdesi 44.7±7.02, proteinden gelen yüzdesi 13.73.39'dur. Annelerin Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği'nden aldığı toplam puan ortalama 55.9±19.09'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the nutritional status of 9-24 month-old babies and their mothers' attitudes during this period, and to determine the relationships between the nutritional status of babies and their mothers' attitudes during this period. Materials and Methods: The study was carried out on 9-24 month old infants and their mothers (n=141), who were followed up with healthy infants registered in the Family Health Centers of Samsun Public Health Directorate. Data; it was collected with a survey form consisting of questions about the family, questions about the baby, questions about the baby nutrition, the Mother's Attitudes Towards the Feeding Process Scale (BSATO) and food consumption record. The obtained data were evaluated using the Nutrition Information System (BeBiS) 7 and SPSS Version 26.0 package program. Results: The mean age of the mothers (n=141) included in the study was 31.9±4.59 years, and the average age of the babies was 15.6±5.33 months. Body weight of 89.4%, height and head circumference of 85.1% of infants were in the normal range. The average daily energy intake of all babies is 911.6±210.68 kcal. In infants, the percentage of energy coming from carbohydrates is 41.4±7.51 and the percentage from fat is 44.7±7.02, the percentage comig from protein 13.7±3.39. The mean total score of the mothers in Mother's Attitudes Towards the Feeding Process Scale was 55.9±19.09.