Çalışan annelere verilen eğitimin annenin kaygı düzeyine ve bebeğin beslenme şekline etkisi
The effects of training provided for working mothers on mothers? anxiety level and the feeding habits of their baby
  1. Tez No: 260597
  2. Yazar: ESRA KARACA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, çalışan annelere verilen eğitimin annenin kaygı düzeyine ve bebeğin beslenme şekline etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırma grubunu; sağlık ocaklarına kayıtlı, çalışan, doğumdan 3 ay sonra işe geri dönmeyi planlayan, bebeğini anne sütüyle besleyen, primipar ve üç aylık bebeğe sahip 32 deney ve 30 kontrol olmak üzere 62 anne oluşturmuştur.Araştırmada; çalışan annelere işe başlayacakları tarihten iki hafta önce ve bebek altı aylık oluncaya kadar devam eden toplam 5 ev ziyareti yapılmış ve doğal beslenme eğitimi verilmiştir. Ayrıca annelere eğitim kitapçığı dağıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out quasi-experimentally to determine the effects of training provided for working mothers on their anxiety levels and the feeding habits of their babies.The group for the research comprises of working mothers, those registered with the health centres, those planning to return to work three months after giving birth, those breastfeeding their babies, those who have primipara and three-month-old babies; in total 62 mothers, made up of 32 experimental and 30 control mothers.At the research, as well as five home visits starting two weeks before the mother?s back to work date up until the baby?s sixth month, training on natural feeding was given to working mothers. A training manual was also distributed to attending mothers. Data was collected using a personal data form, a questionnaire form, a follow-up form and a State-Trait Anxiety Inventory respectively between 0.94-0.96 and 0.83-0.87 of Cronbach?s Alpha coefficient which was developed by Spielberg et al.