İkinci el kıyafet talep tahmini: Ankara ili üzerine bir uygulama
Analysis of the factors affecting the demand for second hand clothes an application on Ankara province
- Tez No: 820660
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giderek artmaya devam eden tüketim harcamalarından birisi de giyim sektörüne yapılan harcamalardır. Bireylerin giyim sektörüne yaptıkları harcamaları tüketicinin zevk ve tercihleri, ürünün fiyatı, ilgili malların fiyatları, tüketici geliri gibi sebepler etkilemektedir. Ekonominin her alanında olduğu gibi giyim sektöründe de kıt kaynakların etkin bir şekilde kullanılması önem taşımaktadır. Zamanla artan fiyatlar karşısında tüketiciler giyimlerinden ödün vermek istememektedir. Sonuç olarak yaşanan fiyat artışları, moda, marka ya da nostaljik ürünlere gibi sebeplerle tüketiciler ikinci el kıyafete de yönelmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Ankara il merkezinde yaşayan kişilerin ikinci el kıyafet talebini etkileyen faktörlerin analizi ve bu faktörlerin sosyo-ekonomik ve demografik faktörlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Ankara ili merkezinde ikamet eden 621 kişiye uygulanan anketlerden derlenen veri setinin analiz edilmesi sonucunda elde edilen ampirik bulgulara göre, ikinci el kıyafet satın alma kararı ile hane halkı geliri, alışveriş yapma sıklığı, alışveriş yöntemi tercihi ve satın alınan ürün tercihi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada bireylerin gelir düzeyinin yani ekonomik durumlarının ikinci el ürün satın alma davranışın etkilediği ve ev hanımlarının ve işsizlerin memurlara göre ikinci el ürün satın alma olasılığının daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the consumption expenditures that continues to increase gradually is the expenditures made in the clothing sector. The expenditures of individuals in the clothing sector are affected by reasons such as the tastes and preferences of the consumer, the price of the product, the prices of the related goods, and the income of the consumer. As in all areas of the economy, it is important to use scarce resources effectively in the clothing sector. In the face of increasing prices over time, consumers do not want to compromise on their clothing. As a result, consumers have started to turn to second-hand clothing for reasons such as price increases, fashion, brand or nostalgic products. The aim of this study is to analyze the factors affecting the second-hand clothing demand of people living in Ankara city center and to reveal the relationship between these factors and socio-economic and demographic factors. According to the empirical findings obtained as a result of the analysis of the data set compiled from the questionnaires applied to 621 people residing in the city center of Ankara, there is a statistically significant relationship between the decision to buy second-hand clothes and household income, shopping frequency, shopping method preference and purchased product preference. has been detected. In addition, it has been determined that the income constraints of individuals, that is, their economic status, their second-hand product purchasing behavior, and the second-hand product purchasing measures of housewives and unemployed are lower than civil servants.