İlköğretim beşinci sınıf ders kitaplarındaki metin sonu sorularının, Türkçe öğretim programında amaçlanan davranış ve açıklamalara uygunluk derecesi
The Extent to which post-text questions in primary education fifth grade Turkish textbooks suit the behaviours and explanations aimed in Turkish teaching syllabus
- Tez No: 82069
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Aydın, Atilla,“ilköğretim Beşinci Sınıf Türkçe Ders Kitaplarındaki Metin Sonu Sorularının, Türkçe öğretim Programındaki Amaçlanan Davranış ve Açıklamalara Uygunluk Derecesi”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Doç, Dr. Sedat Sever), VI + 232 sayfa. İnsanın duygu boyutunu işleyerek, düşünce gücünü geliştirmek, yaşadığı toplumun bir parçası yapmak, her ülkenin bireylerine kendi anadilini öğretmesiyle sıkı sıkıya bağlıdır. Bütün ülkeler, eğitim sistemleri çerçevesinde çok büyük önem vererek, anadili öğretiminin niteliğini yükseltmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Anadili öğretimi için belirlenen amaçlar, genel olarak dilsel beceri ve alışkanlıkların kazandırılmasına yöneliktir. Dilsel becerilerin kazandırılmasına, yetkinleştiriimesine ve geliştirilmesine ilköğretimle başlanır. Ülkemizde de bu sorumluluğu, Türkçe öğretimi yüklenmesine karşın, ne yazık ki, başarılı olunduğu söylenemez. Yapılan araştırmalar, Türkçe öğretiminde başarısız olunduğunu, yetersiz kalındığını ve bir verimsizlik olduğunu göz önüne sermektedir. Bu başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de Türkçe ders kitaplarıdır. Türkiye'de çocuklar, genelde ilk kez kitapla, ilköğretimle birlikte karşılaşır. Bu bakımdan, Türkçe ders kitaplarının, İlköğretim Türkçe Programında amaçlanan, dilsel beceri ve davranışların gerçekleştirilmesine uygun olması gerekir. Araştırmanın temel amacı, yazın türü metinlerin örneklerine yer verilmesi nedeniyle, 1997-1998 öğretim yılında okutulmak üzere salık verilen ilköğretim beşinci sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin sonunda yer alan soruların İlköğretim Türkçe Programına uygunluk derecesini ortaya koymaktır. 229Tarama modeli niteliğindeki bu araştırmada, dört kitaptan örnek olarak incelenen 39 metnin, İlköğretim Türkçe Programında amaçlanan beceri, davranış ve açıklamalara tam bir uygunluk göstermediği belirlenmiştir. 230
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aydın, Atilla. 'The Extent to Which Post-Text Questions in Primary Education Fifth Grade Turkish Textbooks Suit the Behaviours and Explanations Aimed in Turkish Teaching Syllabus", Master's Thesis, (Advisor: Assoc. Prof. Dr. Sedat Sever), VI + 232 pages. Improving the thought pattern of individuals by means of working on their emotional dimension and thus making them a part of the society in which they live is closely linked with each countries' teaching of its own mother tongue. All countries give priority to the teaching of mother tongue within the framework of the educational system and carry out various studies in order to promote the quality of mother tongue education. Those targets determined for mother tongue education are generally geared at helping to gain linguistic skills and habits. Acquisition, activation and improvement of linguistic skills starts with primary education. Even though Turkish education has undertaken this responsibility in our country, it is a pity to note that it is hard to say that it is successful. Studies carried on reveal that Turkish education is both unsuccessful and insufficient and a state of non-productivity exists. One of the basic reasons of this defect is Turkish textbooks. In Turkey, children generally first come in contact with a book when they start their primary education. Therefore, it is essential that Turkish textbooks should be harmonious with the realisation of linguistic skills and behaviours aimed at Primary Education Turkish Syllabus. The main aim of the present study is to demonstrate the extent to which post-text questions in primary education fifth grade Turkish textbooks suggested for 1997-1998 term suit the Behaviours and explanations aimed in Turkish teaching syllabus. 231In the present study of selective feature, it has been established that 38 sample texts selected from four textbooks do not fully suit the skills, behaviours and explanations aimed in Primary Education Turkish Syllabus. Tt^yf 232