The use of Turkish defence industry high-tech products in cross-border operations in syria within the scope of the fight against terrorism
İleri teknoloji Türk savunma sanayii ürünlerinin terörle mücadele kapsamında Suriye'deki sınır ötesi harekatlarda kullanımı
  1. Tez No: 820710
  2. Yazar: EMİNE GİDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL OLÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, ağırlıklı olarak Türkiye'de PKK terörizminin tarihçesi ve örgütsel yapısı ile son yıllarda terörle mücadelede kilit rol oynayan yerli ve milli ürünlere odaklanarak, Türkiye'nin Suriye'deki sınır ötesi harekatlarını ele almaktadır. Bölücü terör örgütü PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG'nin Türkiye'nin ulusal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturmaya başlaması üzerine, sınır güvenliğini sağlamak, terör faaliyetlerini ortadan kaldırmak ve yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine dönüşü için uygun koşulları sağlamak amacıyla birçok askeri operasyon başlatılmıştır. Bu doğrultuda, bu tezin amacı, Türk Savunma Sanayii'ndeki son gelişmeleri incelemek ve son dönemde Suriye'de gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlarda terör örgütü PKK/PYD/YPG'nin zayiatlarını göz önüne alarak yerli kara, hava platformları, silah sistemleri ve mühimmatın etkin kullanımına dikkat çekmektir. Bu doğrultuda, nitel bir araştırma yürütülerek çok sayıda kitap, makale, resmi internet sitesi, haber, rapor, çevrimiçi kütüphane ve veri tabanı incelenmiş ve sınır ötesi harekatların amaç ve kazanımlarını belirtmek için gerekli veriler toplanmıştır. Operasyonlarda elde edilen kazanımlar sonuçlandırılırken, etkisiz hale getirilen terörist sayısı, terör yuvalarının temizlenmesi, teröristlerin ele geçirilen teçhizatı ve yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine dönüşü vurgulanmıştır. Çalışma sonucunda, sınır ötesi operasyonlarda yüksek teknolojili ve yenilikçi yerli platformların kullanımının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri kabiliyetini güçlendirdiği ve Suriye'deki operasyonlarda çeşitli başarılara yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers Türkiye's cross-border operations in Syria mainly concentrating on the history and the organizational structure of the PKK terrorism in Türkiye and the use of domestic products that play a key role in counter-terrorism. Since the separatist terrorist organization PKK and its Syrian branch PYD/YPG have begun to pose a serious threat for Türkiye's national security, several military operations were launched to maintain the security of the borders, remove terrorist activities and ensure the suitable conditions for the return of displaced Syrians to their homes. At this point, this thesis aims to examine the latest developments in the Turkish Defence Industry and draw attention to the effective use of domestic land, air platforms, weapon systems and ammunition in the recent cross-border operations in Syria regarding the casualties of the terrorist organization PKK/ PYD/YPG. In this respect, carrying out a qualitative research, multiple books, articles, official websites, news, reports, online libraries and databases were reviewed, and the essential data were collected to point out the aims and the gains of the cross-border operations. While concluding the achievements of the operations, the number of neutralized terrorists, cleaning of the safe heavens from terrorists, captured equipment of terrorists and the return of displaced Syrians to their homes were emphasized. As a result of the study, it is concluded that, using high-tech and innovative domestic platforms in the crossborder operations has strengthened the military capabilities of the Turkish Armed Forces and has led to various achievements during the operations in Syria.