Kayıt zinciri teknolojisinin finansal piyasalardaki yansıması: Kripto para ve bitcoin uygulamaları
- Tez No: 543188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küresel finans krizinin üzerinden on yıl geçmesinin ardından nakit ağırlıklı ekonomiyi daha nakitsiz bir topluma yöneltmek için kayıt zinciri teknolojisine yönelik gelişmelere ağırlık verilmiştir. Dijital paraların gelişmesiyle kayıt zinciri teknolojisini kullanan kripto paralar (bitcoin vb.) gibi finansal çözümler parayı saklamak ve transfer etmek için yenilikçi platformlar sağlamaktadır. Dijital para bilinen fiziksel ödeme aracı gerektiren kâğıt para veya çek gibi yöntemlerin aksine bir internet ödeme aracıdır. Kripto para, dijital para işlemlerinde dijital para arzıyla beraber siber güvenlik ve kontrol platformlarını sağlamak için şifreli algoritmalar kullanan bir dijital para birimi olmaktadır. Kayıt zinciri (Blockchain) teknolojisini kullanan, en dikkat çeken ve yaygın olan kripto para örneği olarak bilinen dağıtık şifreli algoritma kullanan Bitcoin'dir. Bitcoin'e artan ilgiye rağmen kabul edilmesi ve anlaşılması oldukça zordur. Kripto paraların parasal işlemlerde geleneksel uygulamalara göre daha ayırt edici yeni yöntemleri olduğu için oldukça tartışılmaktadır. Ancak bu sistemin topluma etkisi yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam etmektedir. Ödemeler ve bugün bildiğimiz merkezi olmayan ağlar açısından bir dönüm noktası olan Bitcoin önemli bir icat olarak görülmektedir. Bu buluş; pek çok yeniliği, bitcoinle uğraşan ve çalışan kullanıcıların bilincinde oldukları, göze aldıkları riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışma; ağırlıklı olarak Bitcoinin temel özellikleri üzerinde durmuş olsa da diğer kripto paralarda da benzer özelliklerin bulunması sebebiyle, gelecekte kripto paralarla ilgili yapılacak araştırmalara önemli bir kaynak yaratarak ilgili literatüre önemli katkılar sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
After a decade from the global financial crisis in 2008, developments in Internet-based payment platforms employing the blockchain technology known as“cryptocurrencies”contributed their integration in the official payment systems. Use of digital currency allows faster, more flexible, and more innovative payments in financing goods and services compared to payment systems that are based on fiat currency. A subset of a digital currency, cryptocurrency is a special class of digital currency and a form of programmable money which uses cryptographic algoritms in digital currency transactions for siber security and control platforms along with digital money supply. One of the most well well-known cryptocurrencies, Bitcoin uses a very complex cryptographic algorithm that requires a connected peer-to-peer network of computers to conduct computationally expensive mathematical processes. Despite of the increasing interest in Bitcoin it is very complex for the financial institutions and mainstream to accept and have an insight on them for further use. Cryptocurrency (i.e. Bitcoin) are discussed broadly and widely in both financial instituons and regulators because of its distinctive and reformative new methods in monetary transactions. Consequently Bitcoin known as a milestone for payments and decentralized networks today has been seen as an important invention. This brings lots of known advantages and accepted risks together for the people who use this technology. This thesis has focused on fundementals of Bitcoin however other crypto currencies also have these key features. Therefore this study aims to serve as a useful source for further studies and provide understanding into cryptocurrencies while explaining Bitcoi