Öğretmenlerin görüşlerine göre tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of burnout levels according to teacher's opinions
  1. Tez No: 820739
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kayseri İli Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu ve Hacılar ilçelerindeki devlet ortaokullarında görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırma için gerekli veriler birinci bölümde demografik bilgi formuyla, ikinci bölümde ise Evci ve Aylar (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerde Tükenmişlik Düzeyleri Öz Algı Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini Kayseri ili merkez ilçelerindeki 129 devlet ortaokulunda bulunan 4387 öğretmen, örneklemini ise tabakalı örnekleme yöntemine göre belirlenen 419 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Elde edilen verilerden normal dağılım özelliği gösteren cinsiyet, son çalıştığınız okulda idarecinizle toplam çalışma süreniz değişkenlerinde t-testi, mesleki kıdem değişkeninde tek yönlü Anova ve Scheffe testi analizi kullanılmıştır. Normal dağılım özellik göstermeyen idari görev, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerinde ise non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin yeterlik algısı boyutunda düşük düzeyde, onaylanma beklentisi boyutunda yüksek düzeyde, ekonomik doyum, sınıf içi doyum alt boyutlarında ve ölçeğin genelinde ise orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the burnout levels of teachers working in public secondary schools in the Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu and Hacılar districts of Kayseri province in the 2022-2023 academic year. Quantitative research approach was adopted in the study. The necessary data for the research were obtained with the demographic information form in the first part and with the“Teacher Burnout Levels Self Perception Scale”developed by Evci and Aylar (2017) in the second part. The population of the research consists of 4387 teachers in 129 state secondary schools in the central districts of Kayseri, and the sample consists of 419 teachers determined according to the stratified sampling method. Whether the data showed normal distribution or not was examined with the Kolmogorov-Smirnov test. From the data obtained, t-test was used in the variables of gender showing normal distribution, total working time with your administrator at the last school you worked for, and one-way Anova and Scheffe test analysis in the variable of professional seniority. Mann Whitney U test, non-parametric tests, was used for the variables of administrative duty, marital status and educational status that did not show normal distribution. Thereupon it was seen that the burnout levels of teachers were low in the dimension of perception of efficacy, high in the dimension of expectation of approval, and moderate in the sub-dimensions of economic satisfaction, in-class satisfaction and the overall scale.