Özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of teachers' burnout level in primary and secondary schools in respect of some variables
  1. Tez No: 219652
  2. Yazar: GÜLAY KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Özel ilköğretim ve ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin cinsiyete, medeni duruma, branşa, yaşa, hizmet süresine, haftalık ders sayısına, mesleği ne derece isteyerek seçtiğine, mesleğin toplumdaki saygınlığına, meslekle ilgili güncel yazıları okumasına, mesleği kendine uygun bulma derecesine, üstlerinden takdir görme derecesine ve mesleği yapmanın temel nedenine göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırma, Ankara ilinin çeşitli ilçelerinde görev yapan 368 özel okul öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin;Cinsiyete göre duygusal tükenme ve kişisel başarı boyutlarına ilişkin tükenmişlik düzeyleri 0,05 düzeyinde farklılaşmazken, duyarsızlaşma boyutuna ilişkin tükenmişlik düzeyleri 0.05 düzeyinde farklılaşmıştır.Mesleği kendine uygun bulmaya göre Duygusal tükenme, kişisel başarı ve duyarsızlaşma boyutlarına ilişkin tükenmişlik düzeyleri 0.05 düzeyinde farklılaşmıştır.Üstlerinden takdir görmelerine göre Duygusal tükenme ve Kişisel başarı boyutuna ilişkin tükenmişlik düzeyleri 0.05 düzeyinde farklılaşırken; Duyarsızlaşma boyutuna ilişkin tükenmişlik düzeyleri 0.05 düzeyinde farklılaşmamıştır..Medeni duruma, branşa, yaşa, hizmet süresine, haftalık ders sayısına, mesleği ne derece isteyerek seçtiğine, mesleğin toplumdaki saygınlığına, meslekle ilgili güncel konuları okumaya ve mesleği yapmanın temel nedenine göre duygusal tükenme, kişisel başarı ve duyarsızlaşma boyutlarına ilişkin tükenmişlik düzeyleri 0.05 düzeyinde farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of teachers' burnout level in primary and secondary schools in respect of some variablesThe research aims at determining whether the teachers? level of burnout in primary and secondary schools differs or not in respect of sex, marital status, branch, age, service period, lesson period, demands in choice of her profession, the respect of her profession in the society, reading daily articles about her profession , the suitability of the profession to herself,, the level of appreciation by her superiors and the main reason in performing her profession. The research is conducted on 368 teachers working in private schools in various districts of Ankara. In order to compare the burnout levels ?Maslach Burnout Inventory?, which is improved by Maslach & Jackson (1981) and adopted to Turkish by Ergin, has been used to identify the burnout levels. According to the research findings;While the burnout level of teachers in terms of emotional burnout because of sex and personal success level has not been found meaningful at the level of 0,05, the burnout level in terms of desensitization dimension has been found meaningful at the level of 0,05 The emotional burnout in respect of whether teachers find the profession suitable for themselves and the burnout level related to the personal success dimension have been found meaningful at the level of 0,05. The burnout level related to desensitization dimension has been found meaningful at the level of 0,05. The burnout level of emotional burnout dimension in respect of teachers? being appreciated by their superiors has been found meaningful at the level of 0.05. While the burnout level related to the personal success dimension has been found meaningful at the level of 0.05, the burnout level related to the desensitization dimension has been found meaningful at the level of 0.05. The other variables have not been found meaningful at the level of 0.05. All these findings obtained by the research have been argued and proposed in the lights of scientific resources.