Temel eğitim okullarında görev yapan öğretmenlere göre okul yöneticilerinin yönetim tarzları
Management styles of school administrators according to the teachers working in basic education schools
- Tez No: 820740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı Kayseri ili merkez ilçeleri (Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu ve Hacılar) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmî devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre okul yöneticilerinin sergiledikleri yönetim tarzlarını belirlemektir. Araştırma, nicel bir araştırma olup tarama modelindedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kayseri ili Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu ve Hacılar ilçelerindeki resmî anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 8333 öğretmen çalışmanın evrenini, bu evrenden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 400 öğretmen ise örneklem grubunu oluşturmaktadır. Okul yöneticilerinin sergilediği yönetim tarzlarına ilişkin öğretmen görüşleri Asar (2021) tarafından geliştirilen“Okul Yöneticilerinin Sergilediği Yönetim Tarzları Ölçeği”ile saptanmıştır. Elde edilen verilerde cinsiyet değişkeninin analizinde t-testi, mesleki kıdem ve okul türü değişkenlerinin analizinde tek yönlü Anova ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Öğrenim düzeyi ve branş değişkeninin analizinde ise Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları okul yöneticilerinin öğretmenlere yönelik en fazla demokratik yönetim tarzını sergilediğini bunları sırasıyla otoriter yönetim tarzı ve ilgisiz yönetim tarzının takip ettiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak yönetici yeterliklerinin artırılmasına yönelik eğitim çalışmalarına daha çok yer verilmesi ile bu doğrultuda hizmet içi eğitimlerin planlanıp uygulamaya konması ayrıca yönetici seçimi ve atamaları ile ilgili olarak yeterlik boyutunu temele alıp bu alanda gelişim sağlayacak yasal düzenlemelere gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the management styles of school administrators according to the opinions of teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Kayseri (Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu and Hacılar). The research is a quantitative research and is in the screening model. In the 2022-2023 academic year, 8333 teachers working in official kindergartens, primary and secondary schools in the Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu and Hacılar districts of Kayseri constitute the universe of this study, and 400 teachers selected from this universe by stratified sampling method constitute the sample group. Teachers' views on the management styles exhibited by school administrators were determined by the“Management Styles Displayed by School Administrators Scale”developed by Asar (2021). In the data obtained, the t-test was used in the analysis of the gender variable, and the one-way Anova and Scheffe tests were used in the analysis of the variables of professional seniority and school type. The Mann-Whitney-U test was used in the analysis of education level and branch variable. The results of the research reveal that school administrators exhibit the most democratic management style towards teachers, followed by authoritarian management style and indifferent management style, respectively. As a result, it has been suggested to increase in-service trainings for managers and to make legal regulations for merit.