Psikanalitik psikoterapilerde nevrotik ve sınırdurum kişilik örgütlenmesine sahip bireylerin terapötik çerçeveye yönelik tutumları ve psikoterapistlerin karşıaktarımları
The attitudes of neurotic and borderline personality organizations towards the psychotherapeutic framework in psychoanalytic psychotherapies and psychotherapists' countertransferences
  1. Tez No: 820759
  2. Yazar: TÜLİNAY KAMBUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR DİLEKLER ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye'de doğrudan terapötik çerçeveye odaklanan ve terapist deneyimlerini araştıran bir çalışma yoktur ve derinlemesine yapılan çalışmaların psikanalitik psikoterapilerin doğasına daha uygun olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada psikoterapistlerin bakış açısından, sınırdurum kişilik örgütlenmesi olan kişilerin psikanalitik psikoterapilerdeki terapötik çerçeveye olan tutumları ve psikoterapistlerin karşıaktarımları incelenmek istenmiştir, konunun daha iyi anlaşılması için nevrotik kişilik örgütlenmesi olan kişiler ise karşılaştırma grubu olarak araştırmaya eklenmiştir. Psikanalitik ve psikodinamik psikoterapi ekollerinde en az yedi yıldır çalışan alanlarında deneyimli on tane psikoterapist ile iki adet görüşme yapılmıştır. İlk görüşme yarı yapılandırılmış olup keşifsel nitelikte, ikinci görüşme ise özel bir amaca yönelik yapılandırılmış olarak tasarlanmıştır. Yazıya dökülen görüşme içerikleri, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve dört tane ana tema belirlenmiştir. Bunlar; nevrotik ve sınırdurum ayrımı, terapötik çerçeve kurulumundaki farklılıklar, terapötik çerçeveye saldırı ve karşıaktarım farklılıklarıdır. Araştırma bulguları kişilik örgütlenmeleri, terapötik çerçeve ve karşıaktarım konularında var olan literatür etrafında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no study in Turkey that focuses directly on the therapeutic framework and explores therapists' experiences. In this study the attitudes of therapists towards patients with borderline personality structure with respect to the framework were investigated in psychoanalytic psychotherapies. For a better understanding of the subject, people with neurotic personality organization were added to the study as a comparison group. Two interviews were conducted with ten experienced psychotherapists who have been working with psychoanalytic or psychodynamic orientation for at least seven years. The first interview was semi-structured and exploratory, and the second interview was structured for a specific purpose. The transcribed interviews were analyzed with the Interpretive Phenomenological Analysis method and four main themes emerged. These are: the neurotic and borderline distinction, differences in setting up of the therapeutic framework, agression towards the therapeutic framework attack, and differences in countertransference. Research findings are discussed with respect to the existing personality organizations, the therapeutic framework, and countertransference literature.