Öz-şefkat ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between self-compassion and psychological symptoms
  1. Tez No: 820758
  2. Yazar: RABİA NUR SARIKATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada öz-şefkat (öz-duyarlık) ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolünü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini gönüllülük esasına dayalı olarak internet üzerinden katılım göstermiş, 18-65 yaş aralığındaki kişiler oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından oluşturulan ankette Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Öz-Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu (DDGÖ-16) yer almaktadır. Araştırmanın verileri, SPSS-22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre öz-şefkat, psikolojik belirtiler ve duygu düzenleme güçlüğü arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Öz-şefkat düzeyi ile psikolojik belirtiler ve öz-şefkat ile duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü ile psikolojik belirtiler arasında ise anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki görülmektedir. Öz-şefkatin psikolojik belirtiler üzerindeki etkisinde duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracılık etkisi olduğu bulunmuştur. Bu ilişkilerde yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, ekonomik düzey gibi farklı sosyo-demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Araştırmaya göre kadınlarda öz-şefkat düzeyleri daha düşük ve psikolojik belirtiler düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde incelenmiş, araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecek çalışmalara ışık tutulması amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between self-compassion and psychological symptoms was examined. The sample of the study consisted of people between the ages of 18-65 who participated on the internet on a voluntary basis. Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, Brief Symptom Inventory (BSI), Self-Compassion Scale (SCS) and Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16) were included in the questionnaire created by the researcher. The data were analyzed using the SPSS-22 (Statistical Package for Social Sciences) program. According to the findings of the study, significant relationships were found between self-compassion, psychological symptoms and difficulties in emotion regulation. A significant negative correlation was found between the level of self-compassion and psychological symptoms and between self-compassion and difficulties in emotion regulation. There is a significant and positive relationship between emotional regulation difficulties and psychological symptoms. It was found that emotion regulation difficulties had a partial mediation effect on the effect of self-compassion on psychological symptoms. In addition, significant differences were found among participants of different ages, genders, educational status, marital status, economic level. The findings were examined within the framework of the literature, the limitations of the research were stated and suggestions for future studies were presented.