Genç yetişkin bireylerde farklı duygu düzenleme stratejilerinin ve çok boyutlu algılanan sosyal desteğin Covid-19 tükenmişliği ile ilişkisi
The relationship between Covid-19 burnout and different emotion regulation strategies, multidimensional scale of perceived social support in young adults
- Tez No: 820768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkin bireylerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri, kişilerarası duygu düzenleme stratejileri ve algılanan sosyal destek ile Covid-19 Tükenmişliği arasında ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde yaşayan 18-30 yaş arası 424 bireyden oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Covid-19 Tükenmişlik Ölçeği (CTÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 25.00 programı kullanılmıştır. Veri setinin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov Smirnov testi ile kontrol edilmiştir ve veri setinin normal dağıldığı sonucuna varılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında bağımsız t testi kullanılırken üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında ANOVA (tek yönlü varyans analizi) tercih edilmiştir. Çözümlemesinde iki değişken arasında ilişki için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca Covid-19 Tükenmişliği üzerinde etkili olan değişkenlerin tespiti için çoklu regresyon modeli oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Covid-19 Tükenmişliği'nin katılımcıların cinsiyeti ile ilişkili olduğu görülmüştür. Kadın bireylerin Covid-19 Tükenmişlik puan ortalamasının erkek bireylerden anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. BDDÖ'nün alt boyutlarından Kendini Suçlama, Ruminasyon, Felaketleştirme ile Covid-19 Tükenmişliği arasında pozitif yönlü ve zayıf bir korelasyon ilişkisi bulunmuştur. BDDÖ'nün alt boyutlarından Olumlu Yeniden Odaklanma, Planlamaya Yeniden Odaklanma, Olumlu Yeniden Değerlendirme ile Covid-19 Tükenmişliği arasında negatif yönlü ve zayıf bir korelasyon ilişkisi olduğu görülmüştür. KDDÖ alt boyutlarından Yatıştırma ve Olumlu Duyguları Artırma ile Covid-19 Tükenmişliği arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. ÇBASDÖ alt boyutlarından aile ve arkadaş ile Covid-19 Tükenmişliği arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, sosyodemografik değişkenler ile bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırmanın bulguları literatürdeki bulgular ile tartışılmıştır ve ardından gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between cognitive emotion regulation strategies, interpersonal emotion regulation strategies, perceived social support, and COVID-19 Burnout among young adults. The sample of the study consisted of 424 individuals aged between 18-30 living in Istanbul. The participants were administered a Socio-demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire, Multidimensional Perceived Social Support Scale, and COVID-19 Burnout Scale. IBM SPSS 25.00 program was used for data analysis. The normal distribution of the data set was checked with the Kolmogorov-Smirnov test, and it was concluded that the data set exhibited a normal distribution. Independent t-tests were used for comparisons between two groups, while one-way ANOVA (analysis of variance) was preferred for comparisons involving three or more groups. Pearson correlation analysis was applied to examine the relationship between two variables. Furthermore, a multiple regression model was developed to identify the variables that had an impact on COVID-19 Burnout. According to the findings obtained from the study, it was observed that COVID-19 Burnout was associated with participants' gender. It was found that the mean COVID-19 Burnout score of female individuals was significantly higher than that of male individuals. A positive weak correlation was found between the sub-dimensions of the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (Self-Blame, Rumination, Catastrophizing) and COVID-19 Burnout. A weak negative correlation was observed between the sub-dimensions of the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (Positive Refocusing, Planning, Positive Reappraisal) and COVID-19 Burnout. A weak positive correlation was found between the sub-dimensions of IERS (Reassurance, Increasing Positive Emotions) and COVID-19 Burnout. A weak negative relationship was found between the sub-dimensions of Multidimensional Perceived Social Support Scale (Family, Friends) and COVID-19 Burnout. Additionally, the relationship between socio-demographic variables and dependent and independent variables was also examined. The findings of the study were discussed in comparison with the literature, and suggestions for future studies were provided.