İnsan kaynakları yönetimindeki dijital dönüşümün (E-İKY) işe alım süreçleri ve kurum performansı üzerindeki etkisi
The effect of digital transformation in human resources management (E-HRM) on recruitment processes and corporate performance
- Tez No: 820769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
21. Yüzyıldan itibaren şirketlerin bilişim faaliyetleri insan kaynakları yönetimini doğrudan etkilemiş ve İKY faaliyetlerinin önemli bir değişim geçirmesine sebep olmuştur. İnsan kaynakları yönetimi artık veri odaklı, otomatikleştirilmiş uygulamalar yoluyla çalışan deneyimini iyileştirmek ve operasyonel performansı artırmak için dijital insan kaynakları araçlarını ve stratejilerini benimsemektedirler. Bu çalışmada İKY'deki teknolojik dönüşümün getirdiği yenilikler, kurumsal avantajları ve iş alım süreçleri ile çalışan performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında literatür incelemesi yapılmış ve anket formu ile saha araştırması yapılmıştır. Araştırmaya farklı şirketlerden toplam 405 katılımcı anketi cevaplandırmıştır. Katılımcıların 151'i Kadın ve 252'si Erkeklerden oluşmuştur. Yapılan analizlerde E-İşe Alım, E-İKY ve KP anketlerinin güvenirlikleri yüksek düzeyde çıkmıştır. Katılımcıların çoğunluğu gençlerden oluşmakta olup %30'u 45 yaş ve üzeri katılımcılardan oluşmuştur. Araştırmaya katılanların eğitim düzeylerinin de yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcıların yalnızca %20'si ilköğretim mezunlarından oluşmaktadır. İşe devamlılık değerlendirildiğinde katılımcıların %31'i 10 yıl ve üzeri çalışanlardan, %22'si ise yeni çalışanlardan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş durumuna göre, E-İşe Alım, E-İKY ve KP Anketlerinin toplam puanlamasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Post Hoc Tukey test sonuçlarına göre, 18-24 yaş grubu ile 45-54 ve 55 yaş üzeri grupları ve 45-54 yaş grubu ile 18-24, 25-34 ve 35-44 grupları arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. E- İşe alım ölçeğinde ise yapılan Post Hoc Tukey Testinde 35-44 yaş grubu ile 55 yaş üzeri grupları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Katılımcıların eğitim durumuna göre Post Hoc analizlerinin sonucunda, E- İKY anketinde İlköğretim grubu ile Lise grubu arasında, E-İşe Alım anketinde İlköğretim grubu ile Lise ve Ön lisans/Lisans grubu ile Yüksek Lisans/Doktora grupları arasında anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the 21st century, the IT activities of companies have directly affected human resources management and caused a significant change in HRM activities. Human resource management is now adopting digital human resources tools and strategies to improve employee experience and increase operational performance through data-driven, automated applications. In this study, the innovations brought by the technological transformation in HRM, its corporate advantages and its effect on job recruitment processes and employee performance were investigated. Within the scope of the research, literature review was made and field research was conducted with a questionnaire. A total of 405 participants from different companies answered the survey. 151 of the participants were female and 252 were male. In the analyzes made, the reliability of the E-Recruitment, E-HRM and KP questionnaires were found to be high. The majority of the participants are young people and 30% of them are 45 years old and over. It is seen that the education level of the participants in the research is also high. Only 20% of the participants are primary school graduates. When job continuity is evaluated, 31% of the participants are employees who have been working for 10 years or more, and 22% are new employees. According to the age of the participants, a significant difference was found in the total scoring of the E-Recruitment, E-HRM and KP Questionnaires. According to the Post Hoc Tukey test results, there were significant differences between the 18-24 age group and the 45-54 and over 55 age groups, and between the 45-54 age group and the 18-24, 25-34 and 35-44 groups. On the other hand, in the Post Hoc Tukey Test conducted in the e-Recruitment scale, a significant difference was observed between the 35-44 age group and the over 55 age group. As a result of the Post Hoc analyzes according to the educational status of the participants, a significant difference was found between the Primary and High School groups in the E-HRM questionnaire, and between the Primary and High School and the Associate/Bachelor's/PhD groups in the E-Recruitment questionnaire.