Kollektif kimliklerin inşasında siyasal ritüeller ve medya: Kıbrıs örneği
Political rituals on building common identities and the media: Cyprus
- Tez No: 82085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ALANKUŞ KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
214 Özet Çalışmada, kolektif kimliklerin inşasında siyasal ritüeller ve medyanın yeri, Kıbrıs örneği özelinde ele alınarak 1878-1985 yıllan arasındaki kimlik tanımlamalarının seyri üzerinde durulmuştur. Kolektif kimliklerin durumsal ve diyalojik niteliğinden hareketle, Kıbrıs'taki kimlik tanımlarının İngiliz Sömürge Yönetimi (1878-1960), Kıbrıs Cumhuriyeti (1960- 1974) ve ayrılık dönemlerindeki (1974-19845) değişimi üzerinde durulurken, gazeteler birer kimlik mekanı olarak kabul edilerek, ritüellerin gazetelerdeki söylemsel temsili çözümlenmiştir. Böylelikle, medya metinlerinin söylemsel analizinden hareketle, söz konusu dönemlerdeki kimlik tanımlamaları sabitlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, İngiliz Sömürge Yönetimi döneminde, 1940'lı yıllara değin dinsel kimliğin ön planda olduğunu, bu yıllarda ulusal kimliğin belirmeye ve giderek yaygınlaşmaya başladığı görülmüştür. Bunda, siyasal koşullar ve Kıbrıslı Rum kimlik tanımlarının değişiminin etkisi olduğu, Kıbrıslı Türkler' in Türkiye Cumhuriyeti ve Türklük ile özdeşmeye çalışırken, Kıbrıslı Rumlarla Yunan ulusunu ötekileştirdiği saptanmıştır. Ortaklık döneminde ise, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların ortak rimelleri görmezden gelerek, kimliklerini Kıbrıs dışındaki ulusal aidiyetlere göre; Türklük ve Elenliğe göre tanımladıkları görülmüştür. Kimliklerinin özgün yanlarını bir olumsuzluk olarak niteleyen Kıbrıs Türk hakim söylemi, iç savaş koşullarının devam ettiği bu dönemde, militer bir nitelik taşımakta ve bu nitelik, dönemin rimellerinin söyleminde ve bunların medyada temsilinde de kendini yeniden üretmektedir.215 Ayrılık döneminde ise, Kıbrıslı Türk hakim söyleminin meşruiyetini aşındırmaya çalışan ve bu yönde mücadeleye girişen muhalif söylem, Kıbrıslı Türklerin özgün kimliklerine vurgu yaparak, kimlik mekanlarından başat ritüelleri bir süre dışlamış, yerlerine yeni rimeller ikame etmiştir. Var olan ritüelleri ise, farklı bir söylemsel çerçevede icra ederek, mücadelesini sürdürmüştür. Ancak KKTC'nin ilanıyla birlikte, muhalif söylemle hakim söylem arasındaki açıklığın bir ölçüde daraldığı görülmüştür. Önceki yıllarda muhalif medyada hakim söylemin yeniden üretildiği rimellere yer verilmezken, bu dönemecin ardından, söz konusu rimellerin muhalif medyada temsil edilmeye başladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
216 Summary In this study the effects of political rituals on building common identities and the place of media in this process is questioned on the example of Cyprus between the years 1878 and 1985. By taking the situational and analogical characteristics of common identities as a starting point and accepting the newspapers as spheres of identity, changes on identity definitions in Cyprus during the periods of English Empire (1878- 1960), Republic of Cyprus (1960-1974) and Partition (1974-1985) are questioned through an analyses of discursive presentation of rituals on newspapers. In this part of the study, definitions of identities are tried to be fixed by applying discourse analyse to the media texts. During the period of English Empire, until 1940s, religious identity was found out as a dominant one while national identities had newly started flourishing and spreading. Political circumstances and definitional changes on Cypriot Greek identities, in which Turkish Cypriots were trying to identify themselves with the Republic of Turkey and being Turkish while on the other hand calling Greek Cypriots and the nation of Greece as others, are found to be effective as a result of this study. During the coalition period both Cypriot Turks and Cypriot Greeks are found to be denying the common rituals and defining their identities as Turkish and as Greek by referring to the national identities existing out of Cyprus. In this period which maintains the inland war situation, Cypriot Turkish dominant discourse that imposes negative meaning to particular sides of other's identities had a militaristic217 characteristic and this characteristic re-produced itself by the discourse of that period's rituals and by their presentation on the media. And finally, during the period of Partition the oppositional discourse which tries to erode the legacy of Cypriot Turkish dominant discourse and fights against is found out refusing the dominant rituals from the spheres of Cypriots and replacing them with the new ones. It has also been found out that the oppositional discourse continues its struggle by performing the existing rituals in a different frame of discourse. However, by the declaration of TRNC, the gap between the dominant and the oppositional discourse is observed as closing down to some extent. The results of this study showed that after this turning point, the rituals, having no presentation on the opposition media in the previous years, are started to be presented.,w(i-V