Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortaokul III. sınıf Türkçe dilbilgisi öğretiminde kullanılan klavuz kaynak kitabın erişiye etkisi
Turkish grammar teaching in secondary schools of TRNC by using guide resource book for the achivements
- Tez No: 82086
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
561 ÖZET Bu araştırma, belirli bir dilbilgisi konu sırasına göre oluşturulan kılavuz kaynak kitabın Türkçe dilbilgisi öğretimindeki öğrenci erişi düzeyini konu edinmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ortaokullanndaki üçüncü sınıf öğrencilerini denek olarak kullanan söz konusu araştırma, elde edilen sonuçlara göre değerlendirildiğinde, ortaokullarda yürütülen Türkçe dilbilgisi öğretiminde izlenmesi gereken konu sırasının da nasıl olması gerektiğini incelemiştir. Bu yaklaşımla, 1997-98 öğretim yılı uygulamaları için oluşturulan kılavuz kaynak kitaptaki eğitim durumları,“dilbilgisi”dersi adı altında“Ortaokul Türkçe Öğretim Programı”ndaki üçüncü sınıf Türkçe dilbilgisi konularıyla sınırlandırılmış ve öğrencilere, bu konulara ait bilişsel alandaki (bilgi, kavrama ve uygulama düzeyleri) hedef davranışların kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaçların kazandırılması sonucunda ise dilsel becerilerden“Yazılı Anlatım (Kompozisyon) Becerisi”nin geliştirileceği düşünülmüştür. Uygulama sonunda ise, söz konusu kılavuz kaynak kitabm uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin dilbilgisi konularına ilişkin erişileri ile geleneksel yönteme göre öğrenim gören kontrol grubundaki öğrencilerin erişileri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına bakılarak değerlendirme yapılmıştır. Araştırma deseninin oluşturulmasında“Ön Test - Son Test Kontrollü Grup Deseni”nden yararlanılmıştır. KKTC ortaokullarından random yolla belirlenen Şht. Zeka Çorba Ortaokulu' ndaki üçüncü sınıf öğrencileri, deney grubunu; Bayraktar Ortaokulu' ndaki üçüncü smıf öğrencileri ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Uygulama dönemi boyunca deney grubu, Türkçe dilbilgisi derslerini“belirli bir Türkçe dilbilgisi konu sırası”m temel alarak oluşturulan kılavuz kaynak kitaba göre izlemiştir. Kontrol grubu ise; bu süreçte, geleneksel yönteme göre konulan işlemiştir. Öğrencilere kazandırılması hedeflenen davranışlarla ilgili hazırlanmış“Dilbilgisi Düzey Belirleme Testi”ve“Yazılı Anlatım (Kompozisyon) Becerisi Testi”denel işlemden önce ve sonra olmak üzere“ön-son test”olarak uygulanmış; deney ve kontrol gruplarının bu testlere ah erişileri değerlendirilmiştir.562.“Dilbilgisi Düzey Belirleme Testf'nden elde edilen sonuçlara göre her iki grubun bilgi, kavrama, uygulama ve toplam erişi düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu saptanmıştır. Ancak bu fark, kendini, ”Yazılı Anlatım (Kompozisyon) Becerisi Testf'nde göstermemiştir. Yani, deney ve kontrol grupları arasında“Yazılı Anlatım (Kompozisyon) Becerisi”he ah anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yapılan araştırma sonucunda kılavuz kaynak kitapla öğretim yapılan deney grubunda önceden belirlenmiş olan dilbilgisi öğretimine ait bilişsel alandaki hedef ve hedef davranışlar istendik yönde gerçekleştirilmiş; ancak dilbilgisi lehine olan bu kazanım, Türkçenin bir beceri alam olan“Yazılı Anlatım (Kompozisyon) Becerisi”ne yansımamıştır. Oysa, Türkçe öğretiminin dilsel beceriler ve dile ait kurallarla bir bütünsellik gösterdiği ve bu yönde yapılacak olan her öğretimin bunu hedeflemesi gerektiği bilinen bir gerçektir. Bu gerçeğe dayanarak, araştırmanın ikinci aşaması olan 1998- 99 öğretim yılı uygulamalarında dilsel becerileri de içine alan; ancak yine dilbilgisi öğretimi odaklı yeni bir kılavuz kaynak kitap oluşturulmuştur. Bu kılavuz kaynak kitapta da, 1997-98 öğretim yılındaki deney desenine ve ana probleme sadık kaimmiş; araştırmacı, aynı veri toplama araçlarını kullanma imkanı bulmuştur. Araştırmanın deney ve kontrol grupları ise yine bir önceki öğretim yılında çalışılan okullardan seçilmiştir. Ancak, araştırmanın sınırlılıkları nedeni ile denel süreç, önceki öğretim yılındaki gibi tam bir öğretim yılı değil; iki aya yakın bir sürede tamamlanmıştır. Derslerin“Türkçe”adı altmda işlendiği bu süreçte dilbilgisi öğretimi önceki yılda olduğu gibi yalm değil; dilsel beceriler ve Türkçenin diğer amaçlarına yönelik etkinlikleri de için alacak şekilde belirli oranlarda işlenmeye çalışılmıştır. Denel süreç sonunda elde edilen verilere dayanarak kılavuz kaynak kitabm öğrencilerde dilbilgisine ait erişilerin yam sıra dile ait becerilerden“Yazılı Anlatım (Kompozisyon) Becerisi”ni de geliştirdiği saptanmıştır. Bu belirlemeyle, Türkçe öğretiminin bir bütün olarak hedeflerine ulaşabilmesi için yalnızca dilbilgisi konularının ağırlıkta olduğu bir öğretim şeklinin istenilen düzeyde basan getiremediğini araştırma sonuçlan göstermiştir. Buna karşın dilbilgisi563 konularının dilsel becerilerle birlikte verildiği eğitim durumlarında, Türkçe öğretiminin hedeflerine yönelik kazanımların daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmanın genel nitelikteki bu sonuçlan ışığında, dilbilgisi öğretiminin yalm bir şekilde kuramsal olarak öğretim programlarına alınmaması; dilsel becerileri de içeren bir öğretim programı oluşturulması önerilmektedir. ' Dilsel becerilerle donanmış bir dilbilgisi öğretimi programının ise yine dilsel becerilerle desteklenmiş kılavuz kaynak kitaplarla birlikte daha da başarılı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
560 ABSTRACT In this research; the affects upon the students' achivments within Turkish Grammar Teaching has been studied by using the“guide resource book”which the researcher has prepared it with a certain subject order. In this research, Tukish Republic of Northern Cyprus' secondary schools third year students have been used as a subject of the test. According to the results of our evaluation we also have the opportunity to put the gramatical topics that have been teaching in our secondary schools into the right order. Learning situations within the“guide resource book”has been limited according to the topics of third year secondary schools Turkish Grammar Curriculum. One of the principal concerns of the“guide resource book”is to make the students to use the objectives and behavioral objectives within the cognitive domain (knowledge, comprehension and practice step). At the end of this study, a comparison between the achievements of the test group an the achievements of the other group's which were taught according to the traditional method were evaluated. While formulating the research design,“test-retest method”is used. With the help of the random method Sht. Zeka Corba Secondary School's third year students (one class) have been choosen as the“subject of the test”and Bayraktar Secondary School's third year students (one class) have been choosen as the“control group”. During the research, experimental group have studied“guide resource book”in their Turkish Grammar Lessons and on the other hand control group have followed a grammar book which prepared according to the traditional method. As a result of this study, experimental group have been found successful; but this success is for their grammatical learnings only. The same success couldn't be seen in the prose. This situation showed the fact that this research failed to influence students' language skills positively. In relation to this situation, the“Second Guide Resource Book”has prepared by taken into consideration the lack of using language skills. As a result, such an approach has showed an ultimate success both in grammar teaching and in language skills (only for proses).