Diyabetik ayak hastalarında wagner sınıflaması ve glukoz regülasyonunun mortalite ile ilişkisi
Association of wagner classification and glucose regulation with mortality in diabetic foot patients
  1. Tez No: 820867
  2. Yazar: ELİF DÜŞÜNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç:Diyabetik ayak ülseri yüksek mortalite ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmada diyabetik ayak ülserli hastaların mortalite oranını bulmak ve Wagner sınıflamasının, glukoz, HbA1c, lipid profili gibi laboratuvar değerlerinin mortalite ile ilişkisininin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel tipte olan çalışma, Nisan 2019- Haziran 2022 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Diyabet Polikliniğinde değerlendirilen tip 2 diyabet hastaları arasında gerçekleştirilmiştir. Diyabet polikliniğine bu tarih aralığında 216 diyabetik ayaklı hasta başvurusu bulunmakta olup hasta dosyaları incelenirken 3 hastanın tip 1 DM tanılı olması, 13 hastanın Wagner evresinin değerlendirilmemiş olması, 30 hastanın ise laboratuvar verilerinde eksiklikler bulunması nedeniyle çalışmaya bu hastalar dışarıda bırakılarak 170 hasta dahil edilmiştir. Hastalar sağ ve ölü olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Çok değişkenli regresyon modelinde mortalite ile ilişkili risk faktörleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic foot ulcer is closely associated with high mortality. This study aims to determine the mortality rate in patients with diabetic foot ulcers and to investigate the relationship between the diabetic foot class determined according to the Wagner classification and the patient's laboratory values such as glucose, HbA1c, lipid profile and mortality. Materials and Methods: Methods: The retrospective cross-sectional study was conducted among type 2 diabetic patients who consulted with Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Clinic Diabetes Polyclinic between April 2019 and June 2022. There were 216 diabetic foot patients admitted to the diabetes outpatient clinic in this date range, and when the patient files were examined, 3 patients were diagnosed with type 1 DM, 13 patients had not been evaluated at Wagner stage, and 30 patients had deficiencies in their laboratory data. Therefore, these patients were excluded from the study and the study was conducted with the remaining 170 people. The patients were divided into two groups, alive and dead, and compared. Risk factors associated with mortality were evaluated in the multivariate regression model. IBM SPSS Statistics 21.0(IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analyses and calculations.