Acil tıp kliniğine hızlı ventrikül yanıtlıatriyal fibrilasyon ile gelen hastaların ekokardiyografi bulgularına göre metoprolol ve diltiazem'in karşılaştırılması
Comparison of metoprolol and diltiazem according to echocardiographic findings of patients presenting to the Emergency Medicine Clinic with atrial fibrillation with rapid ventricular response
  1. Tez No: 820881
  2. Yazar: ŞEHMUS BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ HAKAN EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmamızda hızlı ventrikül yanıtlı AF'li hastaların ekokardiyografi bulguları (sol atrium A/P çapı, sol ventrikül sitolik/diastolik çapı, sol ventrikül hipertrofi ve EF), vital parametreleri (Ateş, sistolik/diastolik tansiyon, nabız ve parmak ucu kan şekeri) incelenmiş ve bu ajanların etkinliğini ve birbirine üstün olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 120 hasta prospektif ve gözlemsel olarak incelendi. Randomizasyon sağlanmış 60 hastaya ilk tedavi olarak diltiazem ve 60 hastaya ilk tedavi olarak metoprolol verilmiştir. Çalışmaya katılar hastaların 53'ü erkek (%44,2), 67'i kadın (%55,8) olarak bulundu. Metoprolol verilen 21 hastada (%35) ve diltiazem verilen 11 hastada (%18,3) ek hız kırıcı ajan ihtiyacı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
In this study, echocardiographic findings (left atrium A/P diameter, left ventricular cytolic/diastolic diameter, left ventricular hypertrophy and EF), vital parameters (fever, systolic/diastolic BP, pulse, and fingertip blood sugar) of patients with AF with rapid ventricular response were examined and the effectiveness of these agents and whether they were superior to each other were investigated.In our study, 120 patients who applied to Gaziantep University Emergency Medicine linic were examined prospectively and observationally. Diltiazem was given as the first treatment in 60 patients who were randomized and metoprolol was given as the first treatment in 60 patients.Of the patients who participated in the study, 53 (44.2%) were male and 67 (55.8%) were female.