Avrupa Para Birliği - Tekil ülkeler ve Türkiye bağlamında -
European Monetary Union - In the context of single countries and Turkey -
- Tez No: 82090
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET 1 Temmuz 1968 tarihinde gümrük birliğini oluşturan AB ülkeleri, tek para birimi için, ilk ciddi niyetlerini 1970 yılındaki Werner Planı ile ortaya koymuşlardır. 1979 yılında, Euro'nun altyapısını hazırlayan ve başarısı ile para birliği için itici güç olan, APS'ni kuran ve 1992 yılı sonunda Tek Avrupa Pazarını gerçekleştiren ülkeler, 7 Kasım 1992 tarihinde imzaladıkları Maastricht Antlaşması ile hedeflerini somutlaştırmış oldular. AB üyesi ülkelerde, bütçe açıklarının Merkez Bankası kaynakları ile finanse edilmesinin engellenmesi, Merkez Bankalarının bağımsızlaştırması ve makro-ekonomik yakınlaşma kriterlerine uyum ile devam eden para birliği süreci, 1 Ocak 1999 tarihinde para birliğine katılan üye ülkelerin para birimleri arasındaki kurların sabitleştirilmesi, ortak para birimi olan Euro'ya geçilmesi ve AMB tarafından ortak para politikası uygulanmaya başlanması ile son şeklini alacaktır. Euro'nun AB çapında kullanımına 1 Temmuz 2002 tarihinde başlanacaktır. 1 Temmuz 1998 tarihinden itibaren faaliyete geçecek, AMB, ortak para politikasını uygulama sorumluluğunu üstenecektir. Ulusal Merkez Bankaları da AMB ile beraber AMBS'nin birer parçası olarak bu sorumluluğu paylaşacaktır. Tek para birimi Euro ile döviz kurlarındaki ani ve şiddetli değişikliklerin ortadan kalkmasıyla ticaretin ve yabancı sermaye yatırımlarının olumlu yönde etkilenmesi hesaplanmaktadır. Döviz kuru risklerinden kurtulunması ve ticari ve banka işlemleri sırasında paraları birbirine çevirmekten kaynaklanan harcamalardan tasarruf edilmesi dolayısıyla işlem maliyetlerinin ucuzlaması beklenmektedir. 116Ayrıca, para birliğinin sağlanması, AB'ne uluslararası müzakerelerde daha büyük ölçüde söz hakkı sağlayarak AB'nin gelişmiş ülkelerle, gelişmekte olan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri etkileme gücünü ve kapasitesini arttıracaktır. Türkiye'nin, yakın gelecekte görülmemesine rağmen, tam üye olmayı hedeflediği AB'ne üyelik için politik unsurların yanında makro-ekonomik unsurları da tutturması gerekmektedir. Bu nedenle, Türkiye makro-ekonomik istikrarın sağlanmasına yönelik çabalarını sürdürmeli, enflasyon, bütçe ve sosyal güvenlik sistemi açıklarını belirli bir seviyeye indirmeli ve alınan yapısal tedbirlerle Maastricht Antlaşması kriterlerine uyum sağlamalıdır. Para birliğine Türkiye'nin uyumunun sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için, Türkiye ile AB arasındaki ekonomik politika koordinasyonunun güçlendirilmesi ve kurumlaştırılması gerekmektedir. Bunun için de, 1/95 Ortaklık Konseyi Tavsiye Kararı'nın yanı sıra her iki taraf arasındaki makro- ekonomik diyalog mekanizmasının işlerliğe kavuşturulması önem taşımaktadır. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY IN ENGLISH The customs union was established on 1 July 1968 by six member countries. They declared their intention to have“single currency”with Werner Plan in 1970. In 1979, the European Monetary System was set up which, in fact, provided the infrastructure for Euro. By the end of 1992, single market was realised. Following the signature of Maastricht Treaty on 7 November 1992, their target to have“single currency”was put into operation. The monetary union process which continued with forgoing any direct central bank financing of public sector deficit, the independence of the central bank and compliance with convergence criteria will come into existence on January 1, 1999 with the irrevocably fixed exchange rates, Euro as a single currency and the implementation of the common monetary policy by European Central Bank (ECB). ECB will become operational on January 1, 1999 and will take over the responsibility for the implementation of the monetary policy. The national central banks, together with ECB, will share this responsibility, as the parts of European Central Banks System. With the single currency, the sudden and intensive changes in the exchange rates are expected to disappear and thus, this will affect trade and foreign investment in a positive direction. Also, the elimination of the exchange rate risks and saving the costs of transactions between European Union (EU) currencies will create additional resources. Furthermore, the realisation of monetary union, will enable EU to have much more to say at international discussions and will increase its capacity and power on establishing economic relations between developed and developing countries. 118Although Turkey's membership to EU is not a possibility in the foreseeable future, she should still keep up with political issues along with convergence criteria for becoming a member of EU as she plans. For this reason, Turkey should continue its efforts to ensure macro economic stability and should reduce the inflation rate, together with budgetary and social security system deficiencies to a certain level and should comply with the criteria of Maastricht Treaty. In order to ensure the compatibility of Turkey with the aim of monetary union, it is necessary to institutionalise and strengthen the economic policy coordination between Turkey and EU. In this regard, along with Recommendation Decision EU-Turkey Association Council No 1/95, it is of vital importance to establish the macro-economic dialogue mechanism between two parties. 119