Türkiye İslamcılığının Taliban algısı (1994-2001)
Turkish Islamıst's perception of the Taliban (1994-2001)
  1. Tez No: 820895
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KOCAEFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mezhepler tarih boyunca hem bireysel hem toplumsal alanda birliktelik sağlamıştır. Mezheplerin bu birleştirici özelliğinin yanında toplumları ve bireyleri ayrıştıran bir tarafı da bulunmaktadır. Bazen bu ayrışma herkes tarafından kabul gören gerçeklerin dahi göz ardı edilmesine neden olmuştur. Türkiye ve Afganistan toplumları Hanefi mezhebine müntesip iki önemli millettir. Afganistan coğrafyasında farklı faaliyetleriyle bilinen Taliban'ı Türkiye İslamcılarının nasıl algıladığı araştırmamızın ana konusudur. Araştırmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmamızın birinci kısmında Taliban'ı daha iyi değerlendirebilmek için Afganistan coğrafyasından ve tarihinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise Türkiye İslamcıları hakkında bilgi verilmektedir. Araştırmamızın ana konusu olan üçüncü bölümde Türkiye İslamcılarının dergilerde yazmış olduklarından hareketle Taliban algılarının nasıl olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Sects have provided unity in both individual and social spheres throughout history. The fact that people share the same sect has sometimes got ahead of the facts and societies have acted with sectarian zealotry. The societies of Turkey and Afghanistan are two important nations belonging to the Hanafi sect. The main subject of our research is how the Taliban, known for their different activities in the geography of Afghanistan, are perceived by the Islamists of Turkey. Our research consists of two main topics. The first is the Taliban, and the second is the Islamists of Turkey. In the first part of our research, the geography and history of Afghanistan are mentioned in order to better evaluate the Taliban. In the second part, information is given about the Islamists of Turkey. The main subject of our research is examined in the third section. In the third part, based on the fact that Turkish Islamists have also written magazines, an attempt has been made to understand how the Taliban perceptions are.