Paralimpik oyunlarda kadının yeri ve Covid-19'un paralimpik kadın sporcuların yaşam kalitesine etkisi
The place of women in paralympic games and the effect of Covid – 19 on quality of life of paralympic women athletes
- Tez No: 820902
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada engelli kadın sporcuların spor etkinlikleri ile birlikte yaşam kalitelerinin, yaşam doyumlarının ve COVID-19 sürecinden nasıl etkilendiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın nicel yöntemle yapılması planlanarak iki adet ölçek kullanılmıştır. Araştırma evreni olarak paralimpik kadın sporcular seçilmiştir. Katılımcılar 15-50 yaş arası, farklı sporlarla uğraşan, 138 engelli kadın sporcudan oluşmuştur. Sporculara sosyal medya hesapları (Twitter, İnstagram, Linkedinn), Gençlik ve Spor Bakanlığı mail adresleri ve antrenörleri aracılığıyla, kartopu yöntemi ile ulaşılmıştır. Veriler Yetişkin yaşam doyumu ölçeği ve COVID-19'un yaşam kalitesine etkisi ölçeğiyle toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS-22 programı kullanılmıştır. Kategorik verilerin hepsinde ANOVA'nın non-parametrik alternatifi olan Kruskall Wallis testi, iki açık uçlu değişken analizlerinde de Spearman testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yaş, eğitim durumu, kişisel gelir, aile geliri, spor yapılan yıl ile yaşam kalitesi ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.(p>0,05) Ancak spor yapılan yıl ile COVID-19'un Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği sonucu (Spearman's rho) negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was aimed to examine the quality of life, life satisfaction and how women athletes with disabilities are affected by the COVID-19 process along with sports activities. The research was planned to be conducted by quantitative method and two scales were used. Paralympic female athletes were selected as the research universe. The participants consisted of 138 disabled female athletes between the ages of 15-50, engaged in different sports. Dec. Athletes were reached by the snowball method through their social media accounts (Twitter, Instagram, Linkedin), Ministry of Youth and Sports email addresses and coaches. The data were collected by the Adult life satisfaction scale and the COVID-19 impact on quality of life scale. SPSS-22 program was used in the analysis of quantitative data. Kruskall Wallis test, which is a non-parametric alternative of ANOVA, was used in all categorical data and Spearman test was used in two open-ended variable analyses. According to the findings obtained, there was no significant relationship between age, educational status, personal income, family income, sports year and quality of life and life satisfaction. Dec.(p>0.05) However, a negative and weakly significant relationship was found between the year of sports played and the result of the COVID-19 Impact on Quality of Life Scale (Spearman's rho).