Paralimpik sporcuların ilişkisel rezilyans kapasiteleri ile yaşam becerilerinin incelenmesi
Investigation of the relational resilience capacities and the life skills of paralympic athletes
- Tez No: 849432
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN KATKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı; paralimpik sporcuların ilişkisel rezilyans kapasiteleri ile yaşam becerilerinin çeşitli değişkenler açısından (cinsiyet, engel türü, branş türü, yaş, eğitim düzeyi ve sporculuk süresi) incelemektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi'ne (TMPK) bağlı sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise branşında 2022-2023 yılı içerisinde paralimpik oyunlara katılan 18 kadın, 32 erkek olmak üzere 50 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”, Gerçek ve Börekçi (2017) tarafından geliştirilen“Birey Düzeyinde İlişkisel ve Operasyonel Rezilyans Kapasitesi Ölçeği”ve Düz ve Açak (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği”(SYBEÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin yanısıra normallik testleri yapılmıştır. Veriler normal dağıldığından ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar t-testi ve çoklu karşılaştırmalar için One Way Anova testlerinden faydalanılmıştır. Korelasyon analizinde ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre paralimpik sporcuların ilişkisel rezilyans kapasiteleri ile yaşam becerileri üzerinde cinsiyet, engel türü, branş türü, yaş, eğitim düzeyi ve sporculuk süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, ancak sporcuların ilişkisel rezilyans kapasiteleri ile yaşam becerileri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relational resilience capacities of Paralympics athletes and the life skills level the various variables (gender, disability type, branch type, age, education level and sports period). The universe of the research will be athletes affiliated to the Turkish Paralympic Committee (TPC). The sample of the research consist of 50 athletes (18 female and 32 male) participating in the Paralympic Games in 2022-2023 in their branch.“Demographic Information Form”,“Life Skills Scale for Sport”(LSSS) adapted into Turkish by Düz and Açak (2018) and“Individual Level Relational and Operational Resilience Capacity Scale”developed by Gerçek and Börekçi (2017) were used as data collection tools in the research. In the analysis of the data, descriptive statistics as well as normality tests were performed. Since the data were distributed normally, an independent t-test was used for dual comparisons as an ANOVA were used for multiple comparisons. In correlation analysis Paerson's Rho Correlation test was used. According to the results of the study, the relational resilience capacities of Paralympic athletes and the life skills do no significant differences according to the variables of gender, disability type, branch type, age, education level and sports period, but the effect on life skills and relational resilience capacity of athletes, a significant positive relationship was found.