Doğu Akdeniz'deki jeopolitik mücadelenin Türk dış politikasına etkisi
The effect of the geopolitical struggle in the Eastern Mediterranean on Turkish foreign policy
- Tez No: 820939
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğu Akdeniz bölgesi, 20. yüzyıldan günümüze dek küresel ve bölgesel mücadelelere ve enerji merkezli jeopolitik çatışmalara konu olmuştur. Özellikle 2010 yılından itibaren keşfedilen doğal kaynak potansiyeli ile birlikte bölgenin jeopolitiğinde dönüm noktaları yaşanmaktadır. Doğu Akdeniz kıyı devletleri için güvenliği tehdit eden kırılgan bir yapı meydana gelmiştir. Bu çalışma doğal kaynakların keşfedilmesi ve paylaşılmasına ilişkin Doğu Akdeniz'de meydana gelen yeni dinamiklerin ve denklemlerin sebep olduğu olası çatışmaların ve işbirliklerinin, Türkiye perspektifinden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz bölgesinin tarihsel geçmişinden faydalanarak bölgede yaşanan güç mücadelesinin evrimi analiz edilecektir. Türk-Yunan ilişkileri tarihsel arka planıyla analiz edilecek ve Doğu Akdeniz bölgesinde Yunanistan'ın politikaları küçük devletler perspektifinde değerlendirilmesinin ardından Türkiye'nin bölgede göstermiş olduğu reaksiyonlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean region has been the subject of global and regional struggles and energy-centered geopolitical conflicts since the 20th century. Especially with the natural resource potential discovered since 2010, turning points are experienced in the geopolitics of the region. A fragile structure has emerged that threatens the security of the Eastern Mediterranean coastal states. In this study, it is aimed to evaluate the possible conflicts and collaborations caused by the new dynamics and equations in the Eastern Mediterranean regarding the discovery and sharing of natural resources, from the perspective of Turkey. In this study, the evolution of the power struggle in the region will be analyzed by making use of the historical past of the Eastern Mediterranean region. Turkish-Greek relations will be analyzed with its historical background and after the evaluation of Greece's policies in the Eastern Mediterranean region from the perspective of small states, Turkey's reactions in the region will be examined.