Strateji uygulamalarının stratejik planlama ile örgütsel performans arasındaki ilişki üzerine aracılık etkisi: Kamu hastanelerinde bir araştırma
Mediating effect of strategy implementation on the relationship between strategic planning and organizational performance: A research in public hospitals
  1. Tez No: 820940
  2. Yazar: ÖMER ÖZİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Public Administration, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, stratejinin uygulanmasının, stratejik planlama ile örgütsel performans üzerine bir etkisi var mıdır ve eğer var ise söz konusu stratejinin uygulanmasının kamu hastanelerinin örgütsel performanslarının hangi boyutları üzerinde daha etkilidir, sorularının yanıtları araştırılmıştır. İlaveten stratejinin uygulanmasının, stratejik planlama ile örgütsel performans arasındaki ilişkiye aracılık etkisinin olup olmadığı da araştırılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de faaliyet gösteren 328 kamu hastanesinde görev yapan orta ve üst düzey yöneticilerden toplanan anketler üzerinden analizler yapılmıştır. Toplanan veriler araştırma modeli kapsamında SPSS ve AMOS programlarıyla analiz edilmiş olup, araştırmanın belirlenen hipotezlerinin testi için“Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM)”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, kamu hastanelerinde stratejik planlama düzeyinin, stratejik uygulama düzeyi üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu, öte yandan stratejik planlama düzeyinin örgütsel performans üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür. İlaveten bulgular, kamu hastanelerinde stratejik uygulama düzeyinin örgütsel performans üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu sonucu ile kamu hastanelerinde stratejik planlama düzeyi ile örgütsel performans arasındaki ilişkide stratejik uygulama düzeyinin aracılık etkisinin olduğunu da göstermektedir. Çalışmanın, kamu hastanelerinin örgütsel performansları dört boyut türü baz alınarak değerlendirilmesi, çalışma analizi için seçilen sektörün farklı olması ve literatürde ağırlıklı olarak stratejik planlama ile örgütsel performansa değinilmesi stratejik uygulamalar açısından çok fazla çalışmanın bulunmaması ve araştırma hipotezlerinin YEM ile test edilmiş olması sebebiyle konuyla ilgili diğer çalışmalardan farklılaştığı ve bu noktada ilgili yazına hem kuramsal hem de metodolojik mütevazi katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study sought answers to the questions about whether strategy implementation has an impact on strategic planning and organizational performance or not and if it has, on what dimensions of organizational performance of public hospitals the aforementioned strategy implementation is most effective. In addition, the study examined whether strategy implementation has an mediating impact on the relationship between strategic planning and organizational performance or not. In this context, some analyses were performed on the basis of surveys acquired from mid and top level managers who carry out their duties in 328 public hospitals operating in Turkey. The data acquired were analyzed via SPSS and AMOS programs within the scope of the research model.“Structural Equation Modelling (SEM)”was used for testing the hypotheses specified in the study. The findings revealed that strategic planning level in public hospitals had a positive and significant impact on strategic implementation level. Additionally, strategic planning level had a positive and significant impact on organizational performance. The findings also demonstrated that strategic implementation level in public hospitals had a positive and significant impact on organizational performance. Additionally, strategic implementation level had an mediating impact on the relationship between strategic planning level and organizational performance in public hospitals. As the study evaluated organizational performance of public hospitals on the basis of four types of dimension, the sector chosen for the study analysis was different and the literature mainly discusses strategic planning and organizational performance rather than strategic implementations, and the study hypotheses were tested with SEM, the study is believed to be different from other relevant studies and at this point, may make both humble theoretical and methodological contributions to the relevant literature.