Kontrastsız abdomen BT'de tip 2 DM hastalarının vücut kompozisyonunun yapay zeka ile değerlendirilmesi
Evaluation of body composition of type 2 DM patients in non-contrast abdominal CT with artificial intelligence
  1. Tez No: 820952
  2. Yazar: MERVE BAŞDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ELİF KALFAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanılı hastalarda, kontrastsız abdomen BT görüntülerinde DM tanısı olmayanlara kıyasla abdominal yağ ve kas alanı dağılımındaki farklılıkları kantitatif olarak tespit etmeyi, hastaların klinik faktörleri, laboratuar verileriyle birlikte değerlendirmeyi ve Türk popülasyonundaki cut-off değerleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak, İzzet Baysal EAH'nde tip 2 DM tanılı ve kontrastsız abdomen BT görüntüleri olan hasta grubu ile benzer yaş ve cinsiyetteki kontrol grubunun BT görüntüleri incelenmiştir.BT görüntülerinden“Asanj-Morphometry Software”programı ile abdominal yağ ve kas alanlarına ait kantitatif veriler elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya hasta grubunda 144, kontrol grubunda 139 olmak üzere 283 kişi dahil edilmiştir. Hasta grubunda TFA,VFA ve VFA/SFA oranı anlamlı yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda TMFA'da anlamlı yükseklik, TMA'da anlamlı azalma saptanmıştır. Hasta grubunda açlık kan şekeri (AKŞ) ve HbA1c değerleri ile VFA arasında anlamlı ilişki saptanmazken, VFA/SFA oranı ile arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. ROC analizi ile tip 2 DM riskini ön görmede VFA değeri için cut-off değer 262,97 cm²,VFA/SFA oranı için cut-off değer 1.403 olarak saptanmıştır. Sonuç: Tip 2 DM tanılı hastalarda, DM tanısı olmayanlara kıyasla VFA ve VFA/SFA oranında anlamlı yükseklik saptanması VFA ve VFA/SFA oranındaki artışın tip 2 DM ile ilişkili olduğunu desteklemektedir. DM tanılı grupta abdominal miyosteatozun kontrol grubuna göre yüksek saptanması tip 2 DM ile abdominal miyosteatoz arasında yaş ve cinsiyetten bağımsız ilişki olabileceğini düşündürmüştür. AKŞ ve HbA1c ile VFA arasında ilişki saptanmazken, VFA/SFA ile arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanması VFA/SFA oranının tip 2 DM riski için daha erken bir belirteç olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we planned to quantitatively determine the differences in abdominal fat and muscle area distribution in non-contrast abdominal CT images of type 2 Diabetes Mellitus (DM) patients compared to individuals without a diagnosis of DM and to evaluate the findings together with clinical and laboratory data. Materials and Methods: In our study, the abdominal CT images of the who werw diagnosed with type 2 DM and had non-contrast abdominal CT images and the control group of similar age and gender,were examines retrospectively at the İzzet Baysal Training and Research Hospital. Quantitative data on abdominal fat and muscle areas were obtaned from CT images with the“Asanj-Morphometry Software”program. Resulst: A total of 283 people, 144 in the patient group and 139 in the control group were included in the study. TFA, VFA and VFA/SFA ratio werw found to be significantly higher in the patient group. A significant increase in TMFA and a significant decrease in TMA were detected in the patient group. While no significant relationship was found between fasting plasma glucose(FPG) and HbA1c values and VFA in the patient group, a positive significant relationship was found between it and the VFA/SFA ratio. With ROC analysis, the cut-off value fort he VFA value in predicting the risk of type 2 DM was determined as 262.97 cm², and the cut-off value fort he VFA/SFA ratio was 1.403. Conclusion: The significant increase in VFA and VFA/SFA ratio in patients diagnosed with type 2 DM compared to patiens without a diagnosis of DM supports that the increase in VFA and VFA/SFA ratio is associated with type 2 DM. The higher of abdominal myosteatosis in the DM group compared to the control group suggested that there may be a relationship between type 2 Dm and abdominal myosteatosis independent of age and gender. While no ralationship was found between FPG and HbA1c and VFA, a positive significant relationship was detected with VFA/SFA suggesting that the VFA/SFA ratio may be an earlier marker for the risk of type 2 DM.