Normal apendiksin degerlendirmesinde düşük doz helikal BT incelenmesi
Evaluation of the normal appendix at low-dose helical CT
  1. Tez No: 192193
  2. Yazar: F. NUREFŞAN BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETNormal apendiksin değerlendirilmesinde düşük doz helikal BTincelemesiF. Nurefşan BoyacıAmaç: Kontrastsız düşük doz ve standart doz helikal BT ile normalapendiksin görüntülenme sıklığının ve görülebilirliğini etkileyen faktörlerinaraştırılması.Gereç ve yöntem: Akut yan ağrısı şikayeti ile başvuran 68 hastanınkontrastsız SDBT ve DDBT tetkikleri hastaların cerrahi öykülerinden habersiziki bağımsız radyolog tarafından değerlendirildi. Efektif tüp akımı SDBTincelemesinde 170mA, DDBT'de 30 veya 50 mA idi. Her iki dozda apendiksingörünümü değerlendirildi ve DDBT bulguları standart doz verileri ilekarşılaştırıldı.Bulgular: Her iki radyoloğun ortalama duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif venegatif prediktif değerleri ve normal apendiksi göstermedeki doğruluklarıSDBT'de sırasıyla %78, %100, %100, %31 ve %80 idi. DDBT'de ise %73,%92, %99, %24 ve %74 olarak hesaplandı. Normal apendiksingösterilmesinde iki değerlendirici arasında SDBT (ĸ=0.610) ve DDBT'de(ĸ=0.703) iyi derecede görüş birliği vardı. Apendiks görülmesinde iki radyologarasında SDBT ve DDBT'de istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. SDBT veDDBT'de abdomen ölçümleri ve viseral, periçekal yağ ile apendiks görülmesiarasında anlamlı bir korelasyon yoktu. Ortalama efektif radyasyon dozu 30mA'da 1.7 mSv, 50 mA'da 2.8 mSv ve 170 mA'da 9.6 mSv olarak hesaplandı.Sonuç: Kontrastsız düşük ve standart doz helikal BT ile normalapendiks yüksek doğrulukla ve değerlendiriciler arasında iyi derecede görüşbirliğiyle gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEvaluation of the normal appendix at low-dose helical CT.F. Nurefşan BoyacıPurpose: To determine the visualization rate of the normal appendix onlow-dose and standard-dose unenhanced CT, and to evaluate the variablesthat may influence the visualization of the appendix.Materials And Methods: Low-dose (LDCT) and standard-dose (SDCT)unenhanced helical CT examinations of the 68 consecutive patients whopresented with acute flank pain were evaluated by two independentradiologists who were blinded to patients surgical history. The effective tubecurrent was 170 mA at SDCT, and reduced to 30 or 50 mA at LDCTevaluation. Images at each dose sets were evaluated for the visualization ofappendix, and LDCT findings were compared with data of standard-dose.Results: The means for the two reviewers? sensitivity, specificity,positive and negative predictive values, and accuracy of visualization ofnormal appendix at SDCT and LDCT were 78% vs 73%, 100% vs 92%, 100%vs 99%, 31% vs 24% and 80% vs 74%, respectively. There is a goodinterobserver agreement for normal appendix visualization both at SDCT(ĸ=0.610) and LDCT (ĸ=0.703). For appendix visualization, there is nostatistically significant difference was observed at SDCT and LDCT betweentwo radiologists. There was no significant correlation in the appendixvisualization neither with abdominal dimensions nor with visceral or pericecalfat at both SDCT and LDCT. The calculated mean effective radiation dosewas 1.7 mSv at 30 mA, 2.8 mSv at 50 mA, and 9.6 mSv at 170 mA.Conclusion: Low-dose and standard-dose unenhanced helical CT canvisualize a normal appendix with a high accuracy and good interobserveragreement.