Yardımcı üreme uygulamalarında LET7-B,MIR29-A düzeylerinin tedavi başarısına etkileri
The effect of LET7-B, MIR29-A levels on treatment success in assisted reproduction applications
- Tez No: 820954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL TURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Obstetrics and Gynecology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İnfertilite çağımızın önemli sorunlarından biri haline gelmiştir, üreme bozuklukları ve bazen tedavi süreçlerinin zorluğu çiftler üzerinde çok ağır maddi manevi yük getirmektedir. Bu çalışmamızda iki mikro RNA ekspresyon ve ifade düzeylerinin tedavi sonrası oluşturduğumuz iki grup arasındaki farklılıkları gözlemlemek ve onların yanında seçtiğimiz bu iki mikro RNA ile ilişkili Dnmt3a ve Erα serum düzeylerinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız, OMÜ Hastanesi tüp bebek tedavi merkezine başvurmuş toplamda 60 gönüllü infertil hastanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Alınan periferik kan örneklerinden standart yöntemler kullanılarak RNA'lar saflaştırıldı. mir-Let7b ve mir-29a ekspresyon ve ifade düzeylerinin ölçümü ve kıyaslanması için kantitatif eş zamanlı PCR tekniği kullanıldı. Dnmt3a ve ERα düzeyleri, ELİSA tekniği ile ölçüldü. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Merkezde yapılan tedavi uygulaması sonrası başarılı olan grupla başarısız olan iki grup arasındaki miR-Let7b, miR-29a gen ekspresyon ve ifade düzeylerindeki farklılıklar sırasıyla (p=0.03; p= 0.02) olacak şekilde anlamlı bir oranda farklılık olduğu tespit edilmiştir, ayrıca daha sonra seçtiğimiz bu iki mikro RNA ile bağlantılı iki serum Dnmt3a ve ERα konsantrasyon ve ifade düzeylerindeki farklılıklar iki grup arasında da tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Infertility has become the plague of our time, reproductive disorders and sometimes the difficulty of treatment processes bring a very heavy financial and moral burden on couples. In this study, it was aimed to observe the differences in the expression and expression levels of the two microRNAs between the two groups we created after treatment, and to investigate the effects of serum levels of Dnmt3a and Erα associated with these two microRNAs we selected. Materials and Methods: A total of 60 infertile patients who applied to Ondokuz Mayıs University Hospital IVF treatment center participated in our study. RNAs were purified from peripheral blood samples using standard methods. Quantitative simultaneous PCR technique was used to measure and compare the expression and expression levels of mir-Let7b and mir-29a. Dnmt3a and ERα levels were measured by ELISA technique. The data were evaluated statistically. Results: The differences in miR-Let7b, miR-29a gene expression and expression levels of 60 infertile patients who applied to the OMU hospital in vitro fertilization treatment center were significantly different between the group that became pregnant after the treatment and succeeded and the two groups that failed to conceive (p=0.04; p=0.03), respectively. In addition, differences in the concentration and expression levels of the two serum Dnmt3a and ERα associated with these two microRNAs we selected later were also detected between the two groups. It was determined that there were significant differences between the two groups, respectively (p=0.04 ; p=0.03).