İlhanlı Hükümdarı Hülâgû Han ve haleflerine eğitim veren şahsiyetler
The persons who educate the Ilhanli Hulâgû Han and their successors
  1. Tez No: 820989
  2. Yazar: MEHMET TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Moğol hükümdarı Mengü Han, kardeşi Hülâgû Han'ı 651/1254 yılında batıya göndermiş, Hülâgû Han da kazandığı siyasî başarıların ardından İlhanlı Devleti'ni kurmuştur. Henüz yeni siyasî bir kimliğe sahip olan İlhanlılar, teşkilat yapısı noktasında kendilerinden önceki devletlerden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Özellikle devlet teşkilatı bağlamında eskiden beri siyasî, sosyal ve ekonomik ilişkiler içinde oldukları Türklerin teşkilat yapıları ve kurumlarından büyük ölçüde etkilendikleri ve bu kurumları kullandıkları görülmektedir. Bu kurumlardan biri de hiç şüphesiz Büyük Selçuklu Devleti zamanından beri var olan Atabeglik kurumudur. Atabeglerin vermiş olduğu eğitimler şehzadenin bir hükümdar gibi yetiştirilmesine öncülük etmektedir. Tahta geçmesi muhtemel olan şehzade, devlet idaresinde tecrübe kazanabilsin diye bir atabeg öncülüğünde dönemin ikinci hükümdarlık merkezi olan Horasan'a gönderilmiş, yaşları küçük olan şehzadeler zaman zaman atabeglerin etkileri altında kalmışlardır. Bu çerçevede incelendiğinde tez, ilk dönem atabeglik kurumuna sahip olmayan sonrasında ise eğiticileri bir kuruma dâhil etmek suretiyle bu kimliği kurumsallaştıran İlhanlılar dönemini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez, Hülâgû Han başta olmak üzere İlhanlı şehzadelerinin eğitimlerinden sorumlu olan şahsiyetler hakkında bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The Mongol ruler Mengü Han sent his brother Hülâgû Khan to the west in 651/1254, and Hülâgû Khan founded the Ilkhanate State after his political successes. Ilkhanians, who still have a new political identity, were greatly influenced by the previous states in terms of organizational structure. Especially the remnants of the state organization see these operators that they have been greatly influenced by the organizational structures and periods of the Turks, in political, social and economic relations since ancient times. One of these institutions is undoubtedly the Atabeglik institution, which has existed since the time of the Great Seljuk State. The trainings given by the atabegs lead to the raising of the prince like a ruler. The prince, who is likely to take the throne, was sent to Khorasan, the second reigning center of the period, under the leadership of an atabeg, so that he could gain experience in state administration, and the younger princes were under the influence of atabegs from time to time. When examined in this framework, the thesis aims to examine the Ilkhanate period, which did not have an atabeglik institution in the first period and then institutionalized this identity by including the trainers in an institution. In this context, the thesis will provide information about the personalities responsible for the education of the Ilkhanid princes, especially Hulagu Khan.