M. gastrocnemius ve M. soleus'un morfometrik özelliklerinin tendinopati ile ilişkisinin MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of the morphometric features of M. gastrocnemius and M. soleus with tendinopathy with MRI
  1. Tez No: 821013
  2. Yazar: TANER KÖSETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER SUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Aşil tendonu vücudun en büyük tendonudur. M. soleus ve m. gastrocnemiustan gelen lifler m. triceps sureae adını alır ve aşil tendonunu oluşturur. Aşil tendonu vücuttan gelen mekanik kuvveti calcaneus kemiği aracılığıyla ayak bileğine iletir. Aşil tendonunun fonksiyonlarında kayıp ve tendon ağrısının mevcut olması sonucu oluşan duruma tendinopati denir. Bu çalışmamızda Aşil tendonunu oluşturan m. soleus ve m. gastrocnemiusun morfometrik özelliklerinin tendinopati üzerindeki etkilerinin MRG aracılığıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalından elde edilen görüntülerden gerçekleştirilmiştir. Aşil tendonunu oluşturan kasların MRG ile ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamız 18-71 yaş arası ortalama 42.1±15.1 yaşında 121 erkek ve 18-70 yaş arası ortalama 41.3±13.2 yaşında 107 kadın hastadan oluşmaktadır. Çalışmamızda 114 sağ, 114 sol olmak üzere toplamda 228 ayak bileği MRG incelemesi yapılmıştır. Çalışmamız tendinopatili hastalar ve kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Tendinopatisi olan grupta cinsiyet ve yön açısından yapılan ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kontrol grubunda yapılan ölçümlerde APM mesafesi ve MKPM mesafesi cinsiyetler arası karşılaştırmada erkeklerde kadınlara göre fazladır. APM mesafesi tendinopatili grupta kontrol grubuna kıyasla belirgin artmıştır. Sonuç: Çalışmamız Aşil tendinopatisi ile aşil tendonunun orijin aldığı kasların morfometrik özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmamızda tendinopatili hastalarda serbest Aşil tendon uzunluğunun ve tendon kalınlığının arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The Achilles tendon is the largest tendon in the body. M. soleus and fibers from the gastrocnemius it is called the triceps sureae and forms the Achilles tendon. The Achilles tendon transmits the mechanical force from the body to the ankle through the calcaneus bone. The condition that occurs as a result of loss of Achilles tendon functions and presence of tendon pain is called tendinopathy. In this study, m. soleus and it is aimed to evaluate the effects of morphometric features of gastrocnemius on tendinopathy by MRI. Material and Method: Our study is a retrospective study and was performed from images obtained from Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Medicine, Department of Radiology. The muscles forming the Achilles tendon were measured by MRI. Results: Our study consisted of 121 male patients aged 18-71 years, with an average age of 42.1±15.1 years, and 107 female patients aged 18-70 years, with an average age of 41.3±13.2 years. In our study, a total of 228 ankle MRI examinations, 114 on the right and 114 on the left, were performed. Our study consists of two groups, patients with tendinopathy and the control group. No statistically significant difference was found in the measurements made in terms of gender and direction in the group with tendinopathy. In the measurements made in the control group, APM distance and MKPM distance were higher in men than in women in the comparison between genders. The APM distance was significantly increased in the tendinopathy group compared to the control group. Conclusion: Our research looks into the relationship between Achilles tendinopathy and the morphometric features of the Achilles tendon's origin muscles. In our study, it was found that free Achilles tendon length and tendon thickness increased in patients with tendinopathy compared to the control group.