Katılımcı yönetim anlayışının bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisi: Türkiye İş Kurumu örneği
The effect of participative management perspective on individual creativity: The case of Turkish Employment Agency
  1. Tez No: 821030
  2. Yazar: ŞABAN SELİM BELADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURDU MEHMET BİÇKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde örgütler, hızla gelişen teknoloji, artan rekabet ortamı ve değişen tüketici tercihlerinin bulunduğu küresel pazarlarda hizmet vermektedirler. Bu nedenle örgütler, insan faktörünün önemli bir unsur olduğunu fark ederek, çalışanların yönetimde söz sahibi olmasını ve yönetime katılımını sağlayarak bireysel yaratıcılıklarını artırmaya yönelik uygulamalara yönelmektedirler. Bununla birlikte alan yazınında katılımcı yönetim anlayışının bireysel yaratıcılık üzerindeki etkilerini inceleyen yeterli sayıda araştırmaya rastlanmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında bu konuda bazı görgül çalışmalar olmasına karşın Türkiye İş Kurumu özelinde de bu konuyu ele alan araştırmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışma alandaki bulgu eksikliğini gidermek için, katılımcı yönetim anlayışının bireysel yaratıcılığı nasıl ve ne yönde etkilediğini ortaya koymaya odaklanmaktadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye İş Kurumu çalışanları oluşturmaktadır (n=8882). Araştırmada veriler, Gümüşlüoğlu ve İlsev (2007) tarafından Zhou ve George'in (2001) yaratıcılık ölçeğinden uyarlanan 13 maddelik ölçek ve Öğretici (2006) tarafından tasarlanan katılımcı yönetim ölçeğini kapsayan bir anket formuyla toplanmıştır. Araştırmanın model ve hipotezlerini test etmek maksadıyla toplanan veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programı kullanılarak; korelasyon, basit regresyon ve çoklu regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda; katılımcı yönetim ve katılımcı yönetimin alt boyutları olan, vizyon belirleme, çalışma gruplarının oluşturulması, karar alma, çalışanların eğitimi, yaratıcı ortam, motive, değişim ve iletişimin, bireysel yaratıcılık davranışı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Son olarak bu araştırmanın bazı sınırlılıklarına yer verilmiş, bu çalışmadaki tespitlerden yola çıkarak yöneticilere ve kuruluşlara yönelik bazı öneriler sunulmuş ve gelecekte konu ile ilgili araştırmacılara yönelik bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations today, serve in global markets with rapidly developing technology, increasing competition environment and changing consumer preferences. For this reason, organizations have realized that the human factor is an important element and they are turning to practices to increase their individual creativity by ensuring that employees have a say in the management and participate in the management. However, there is not enough research in the literature examining the effects of participatory management approach on individual creativity. Although there are some empirical studies on this subject in public institutions and organizations, there is no research evaluating this issue in the Turkish Employment Agency. Our study focuses on revealing how and in what way the participatory management approach affects individual creativity in order to eliminate the lack of findings in the field. The universe of the research consists of employees of the Turkish Employment Agency (n=8882). In the study, data were collected with a questionnaire form consisting of a 13 item scale adapted from the creativity scale of Zhou and George (2001) by Gümüşlüoğlu and İlsev (2007) and a participatory management scale designed by the Tutor (2006). The data collected in order to test the models and hypotheses of the research, using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) statistical program; correlation, simple regression and multiple regression analyzes were performed. As a result of the analyzes made; it has been found that the participatory management and sub-dimensions of participatory management, determining vision, forming working groups, decision making, training of employees, creative environment, motivation, change and communication, have a statistically significant and positive effect on individual creativity behavior. Finally, some of the limitations of this research are given, and some suggestions for managers and organizations are presented based on the findings in the study, and some suggestions for researchers related to the subject in the future are included.