Fizik tedavi ünitesine başvuran bireylerde obezite sıklığı, bu sürece eşlik eden hastalıklar ve obezitenin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Imvestigation of obesity frequency, associated diseases and the effect of obesity on quality of life in individuals applying to the physical therapy unit
  1. Tez No: 821029
  2. Yazar: GAMZE EMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fizik tedavi ünitesine başvuran hastalarda hastalık tanılarından bağımsız olarak günümüz şartlarında artan vücut ağırlığıyla birlikte eşlik eden hastalıklar da artmış, azalan fiziksel aktivite düzeyi hayat kalitesini düşürmeye devam etmiştir. Çalışmamızda; fizik tedavi ünitesine başvuran bireylerde obezite sıklığı, bu sürece eşlik eden hastalıklar ve obezitenin yaşam kalitesine etkisini incelemek amaçlandı.İstanbul ili Medicana Avcılar Hastanesi'nde 1 Ocak 2021 – 31 Mart 2021 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya fizik tedavi ünitesine ayaktan başvurup fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alınan 18-65 yaş aralığındaki, Mini Mental Test (MMT) skoru 23 ve üzeri olan 160 hasta dahil edildi. Kişisel bilgi formu doldurularak, MMT skoru değeri hesaplandı ve SF 36 Yaşam Kalite Ölçeği anketi uygulandı.Diyetisyen gözetiminde ''Tanita'' cihazı ile tüm vücut yağ ve kas ölçümüne alındı.Katılımcılar, tanı gruplarına göre ortopedik ve nörolojik gruplara ayrılıp tedavi programına alınan bölgelerindeki kas ve yağ oranlarına bakılıp VKİ ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Intoday'sconditions, accompanyingdiseaseshaveincreasedwithincreasing body weight in patientswhoappliedtophysicaltherapy, regardless of diseasediagnosis, anddecreasedphysicalactivitylevelcontinuedtodecreasethequality of life. Inourstudy; Itwasaimedtoexaminetheprevalence of obesity, accompanyingdiseasesandtheeffect of obesity on quality of life in individualswhoappliedtothephysicaltherapyunit. Thestudy, whichwascarriedout at Medicana Avcılar Hospital in Istanbul, betweenJanuary 1, 2021 andMarch 31, 2021, included 160 patientsaged 18-65 years, with a MMT score of 23 andabove, whoappliedtothephysicaltherapyunitandreceivedtherehabilitation program., the MMT scorevaluewascalculatedbyfillingoutthepersonalinformation form andthe SF 36 Quality of Life Questionnairewasapplied. Whole body fatandmusclemassweremeasuredwiththe“Tanita”deviceunderthesupervision of a dietitian. Themuscleandfatratios in theareasincluded in thetreatment program weredividedintoorthopedicandneurologicalgroupsaccordingtothediagnosisgroupsandcomparedwith BMI.