İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile eleştirel düşünme eğilimlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the learning styles and critical thinking dispositions of 6th, 7th and 8th grade students in terms of various variables
- Tez No: 600081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ve eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi, öğrenme stilleri açısından eleştirel düşünme eğiliminin farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında veriler 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Şırnak il merkezi ve Cizre ve Silopi ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında öğrenim gören 687 öğrenciden toplanmıştır. Öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerini belirlemek için Facione ve Giancarlo tarafından geliştirilen ve Kökdemir (2003) tarafından Türkçeye uyarlanmış,“California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrenme stillerini tespit etmek için ise Evin Gencel tarafından Türkçeye çevrilerek geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri (KÖSE-III)”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler olarak Mann-Whitney U testi, Ki-Kare testi, Kruskal Wallis H testi, Spearman Korelasyon Katsayısı ve lineer regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between learning styles and critical thinking dispositions of 6th, 7th and 8th grade students in terms of various variables, and to determine whether critical thinking tendencies differ in terms of learning styles. The study was carried out with the participation of 687 students attending secondary schools in Şırnak province, Cizre and Silopi districts in 2018-2019 academic year. The“California Critical Thinking Disposition Inventory”, developed by Facione and Giancarlo and adapted to Turkish by Kökdemir, was used to determine students' critical thinking dispositions. In order to determine learning styles,“Kolb's Learning Styles Inventory (Version III)”, which was translated into Turkish by Evin Gencel, was used. Mann-Whitney U test, Chi-square test, Kruskal Wallis H test, Spearman Correlation Coefficient and linear regression analysis were used as statistical analyses.