Anoreksiya nervoza tanısı olan ergen kızlarda duygu düzenleme, duygu tanıma ve empati becerileri
Emotion regulation, emotion recognition and empathy in adolescent girls with anorexia nervosa
- Tez No: 821048
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma anoreksiya nervosa (AN) tanısı alan ergenler ile herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan ergenlerin duygu düzenleme, duygu tanıma, empati ve algılanan duygu dışavurumu açısından karşılaştırıldığı kesitsel bir çalışmadır. Depresyon ve anksiyete belirtileri, çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve bağlanma güvenliğinin duygusal işlevler ile ilişkisi de değerlendirilmiştir. Çalışmaya 12-18 yaş arasında, AN olan 32 ergen ve araştırma grubu ile yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik-sosyokültürel düzey açısından eşleştirilmiş 32 sağlıklı kontrol alınmıştır. Araştırma grubundaki ergenlerde AN tanısını doğrulamak ve kontrol grubundaki ergenlerde psikiyatrik hastalıkları dışlamak için K-SADS-PL kullanılmıştır. Ergenler Yeme Tutum Testi (YTT), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği - Ergen Formu ve Algılanan Duygu Dışavurumu Ölçeği (ADDÖ) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca Beck Depresyon Envanteri (BDÖ), Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) ve Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu'ndan (İPPA) yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda AN olan ergenlerin daha fazla duygu düzenleme güçlüğü yaşadığı, daha fazla aleksitimik özellikler gösterdiği, empati becerilerinde daha fazla kısıtlılık olduğu ve annelerini eleştirel ve düşmanca algıladıkları saptanmıştır. Ayrıca depresyon ve anksiyete belirtilerinin daha fazla olduğu, çocukluk çağı travmalarının yüksek ve bağlanma güvenliğinin düşük olduğu saptanmıştır. Aleksitimik özelliklerin ve depresyon belirtilerinin duygu düzenlemeyi yordayan risk etkenleri olabileceği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ergenlerde AN gelişiminin önlenmesinde ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study adolescents with anorexia nervosa (AN) were compared to adolescents without any psychiatric disorder with respect to emotion regulation, emotion recognition, empathy and perceived expressed emotion. The relations between emotional functioning and depressive and anxiety symptoms, childhood traumatic experiences and attachment security were also examined. Thirty-two adolescent girls with AN aged between 12-18 and 32 healthy adolescents who were matched with the study group in respect to age, gender and socioeconomic status were participated. K-SADS-PL was applied to all adolescents in order to diagnose AN in the study group and to rule out psychiatric disorders in the control group. All adolescents completed Eating Attitudes Test-40, (EAT-40), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), The Mind in the Eyes Test (RME), Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), Child and Adolescent KA-Sİ Empathic Tendency Scale-Adolescent Form and Perceived Expressed Emotion Scale (PEE). Additionally, Beck Depression Inventory (BDI), Screen for Child Anxiety and Related Disorders (SCARED), Childhood Trauma Questionnaire-28 (CTQ-28) and Short Form of Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA) were used. Study group was found to have more difficulties in emotion regulation, higher alexithymia features, lower empathy skills and higher tendency of percieving their mothers as critical and hostile when compared to the control group. Furthermore, higher anxiety and depressive symptoms, higher childhood traumatic experiences and lower attachment security were detected in adolescents with AN. Alexithymia and depressive symptoms were found to be significant risk factors for difficulties in emotion regulation. The results of the study would be important for the prevention of AN and to develop treatment strategies in adolescents.