Dil bilgisi öğretiminin anlatma becerilerine etkisi üzerine uzman görüşleri
Expert reflections upon the influence of grammar teaching on expression skills
- Tez No: 821053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dil bilgisi; dinleme, konuşma, okuma ve yazma temel becerilerini destekleyen bir ana dili öğretimi aracıdır. Dil bilgisi kimi eski programlarda ayrı bir beceri alanı olarak değerlendirilmiş olsa da son yıllarda temel becerileri destekleyen ve geliştiren bir araç olarak programa dâhil olmuştur. Dil bilgisi öğretimi, gerekliliği ve öğretim yöntemi açısından geçmişten günümüze hem Türkçe eğitiminde hem de diğer ülkelerdeki ana dili eğitiminde tartışmalı konulardan biri olmuştur. Bu çalışmada dil bilgisi öğretiminin anlatma becerileri (konuşma, yazma) üzerindeki etkililiği; tiyatrocular, sunucular, politikacılar, yazarlar, öğretmenler ve akademisyenlerin görüşleri alınarak incelenecektir. Bu araştırmanın amacı, dil bilgisi öğretiminin anlatma becerilerine etkisi üzerine anlatma becerisinde yetkin meslek gruplarından kişilerin (konuşma becerisi için tiyatrocu, sunucu ve politikacılar; yazma için yazarlar; her ikisi için ise öğretmen ve akademisyenler) görüşlerini alarak alanyazına dil bilgisinin Türkçe eğitimindeki rolü üzerine farklı bir bakış kazandırabilmektir. Tiyatrocu, sunucu ve politikacıların konuşma dilini; yazarların ise yazı dilini en etkili kullanan meslek gruplarından olduğu göz önüne alınırsa dil bilgisi öğretiminin konuşma ve yazma becerilerine etkisi konusunda bu meslek gruplarının görüşlerinin incelenmesi büyük önem taşır. Bunun yanı sıra, Türkçe eğitimini 5,6,7 ve 8. Sınıf öğrencileriyle direkt iletişim hâlinde sınıflarda gerçekleştiren milli eğitim Türkçe öğretmenleri ile Türkçe eğitimi ve dil bilgisi öğretimini akademik düzeyde inceleyen ve araştıran alan akademisyenlerinin görüşleri de alınmıştır. Bu çalışma, her birinin meseleye farklı bir açıdan bakması muhtemel olan ve her biri konu ile farklı yönlerden ilgili olan altı farklı meslek grubunun görüşlerinin alınması ve karşılaştırılabilmesi açısından değerlidir. Araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Betimsel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Grammar, is a mother tongue teaching tool that supports the basic skills of listening, speaking, reading and writing. Despite being considered as a separate skills field in some former programmes, it has been included into programme as a tool that reinforces and improves basic skills in recent years. Grammar teaching, has been one of the controversial issues both in Turkish education and in mother tongue education in other countries in terms of its necessity and teaching method from past to present. In this study, the effectiveness of grammar teaching on narration skills (speaking, writing); will be examined by taking the remarks of theater actors, presenters, politicians, writers, academics and teachers. The purpose of this study is to be able to gain a different perspective on the role of grammar in Turkish education in the literature by taking into consideration the views of people from professional groups who are competent in narrative skills. (actors, presenters and presenters for speaking skill; writers for writing; teachers and readers for both) Given that actors, presenters, and politicians are among the professional groups who use spoken language most effectively, while writers excel in written language, it is of great importance to examine the views of these professional groups regarding the impact of grammar instruction on speaking and writing skills. In addition, the views of academicians who study and research Turkish language education and grammar instruction at an academic level, as well as the opinions of national education teachers who directly implement Turkish education in classrooms with students from grades 5, 6, 7, and 8, have been taken into consideration. This study is valuable in terms of considering and comparing six different occupational groups, each of which is likely to look at the issue from a different angle, and each of them is related to the subject from different aspects. A semi-structured interview has been used as the research method. It is recognized as a descriptive type of work.