Hukuksal açıdan non-fungible token (NFT)
Legal perspective of non-fungible token (NFT)
- Tez No: 821117
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE AYŞE BOZTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Çalışmamızın konusu, NFT'nin (Non Fungible Token) hukuki açıdan incelenmesidir. NFT, özel bir kripto varlık türü olarak blokzincirinin üzerindeki değiştirilemez benzersiz bir kayıttır. Blokzinciri teknolojisiyle, her türlü verinin varlık ve işlem kaydı merkeziyetsiz uzlaşma mekanizmalarıyla sağlıklı şekilde tutulabilmektedir. Bu durum, işlem hayatındaki güven unsurunun, aracı insan veya kurumlardan kodlara taşınmasına yol açmıştır. Güven unsurunun, merkezi noktalardan talep edilmesine gerek kalmamasına imkan veren teknoloji olarak blokzinciri uygulamaları, toplumsal ve hukuki büyük bir devrimin başlangıcıdır. NFT'ler de bu devrimin özünü taşıyan farklı bir boyutudur. NFT'lerin dijital verinin kişiye özgülenmesine olanak tanımasıyla, dijital veri kısıtlı bir tüketim malzemesi konumuna gelmiştir. Dolayısıyla dijital teklik sertifikası olarak NFT'nin, sosyal yaşamda ve ekonomi dünyasında güçlü bir değişim meydana getirmesi kaçınılmazdır. Hukukumuzda köklü bir yer edinen eşya, eser, kıymetli evrak gibi kavramların da bu değişimden bir pay alacağı kuşkusuzdur. Hukuki işlemlere tüm dünyada fazlaca konu edilen NFT, dünya genelinde halen özel olarak kanuni bir düzenlemeye kavuşturulmamıştır. Ödeme aracı niteliğinde olabilecek misli kripto varlıkların ise bazı regülasyonlara tabi tutulduğu görülmüştür. Öğretide bu düzenlemelerden yola çıkılarak NFT'nin yapısal karmaşıklığının çözümlenmesine çalışılmaktadır. Yine de NFT'ler, kendi özel statülerine uygun ve farklı hukuki yaklaşımlarla değerlendirilmeye muhtaçtır. Global pazarda geniş yankı uyandıran NFT'lerin, tam olarak hangi hukuki konuma ait olabileceğinin belirlenmesi aciliyet içeren bir öneme sahiptir. Bu tez kapsamında, NFT'nin hukuki niteliğinin belirlenmesinden başlanarak karşılaşabileceği hukuki sorunlara teknik gerçekliğe uygun çözümler aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the examination of NFT (Non Fungible Token) from legal point of view. NFT, as a proper type of crypto-asset, is an uncorvertable and non-substitutable record on blockchain. With blockchain technology, asset and transaction records of all kinds of data can be kept accurately due to the decentralized consensus mechanisms. This situation has led to the element of trust to be transfered from intermediary persons or institutions to codes, in the transactions. Blockchain technology that enables the element of trust not to be demanded from central points, is the beginning of a great social and legal revolution. Another dimension of this revolution is NFTs based on the same principle. The fact that NFTs allow digital data to be personalized has made digital data a limited consumable. Therefore, it is inevitable that NFT, as a digital uniqueness certificate, will bring about a strong change both socially and economically. There is no doubt that concepts such as property, work and negotiable instruments, which have a deep-rooted place in our law, will also impress by this change. NFT which has been subject of a considerable amount of legal transactions in all over the world, has not yet been specifically regulated worldwide. It has been seen that fungible crypto assets, which can be in a qualification of a payment instrument, are subject to some regulations. Throughout the doctrine, it is tried to analyze the structural complexity of NFT based on these regulations. Nevertheless, it is essential that NFTs be evaluated with different legal approaches in accordance with their specific status. It is of urgent importance to determine the legal character of NFTs which have a wide impact in the global market. Within the scope of this thesis, starting from the determination of the legal character of NFT, solutions to the legal problems that may be encountered, which are not contrary to the technical reality, have been sought